Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 25 luty 2020. Od wczoraj dodano 3233 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

RPA – niższe zbiory jabłek i gruszek w 2018

Jabłka
  |   Źródło:
Po trudnym roku 2018 nowy sezon daje nową nadzieję producentom jabłek i gruszek w RPA, czytamy na portalu fruitnet.com.

W związku z tym, że południowoafrykański sektor jabłek i gruszek wysyła swój pierwszy transport owoców z 2019 roku, zamyka on rozdział – sezon 2018, który, i można to powiedzieć głośno, był sezonem bardzo rozczarowującym.

Wkrótce powinny zostać ogłoszone prognozy dla nowego sezonu - a wczesne sygnały wskazują, że będzie niewielka poprawa w odniesieniu do zbiorów w 2018 roku. Ogólnie rzecz biorąc producenci mają więcej dostępnej wody niż w ubiegłym sezonie, a warunki klimatyczne są znacznie lepsze.

W odniesieniu do 2018 roku dane dotyczące eksportu wskazują, że wolumen jabłek był o 6 procent niższy niż w 2017 roku, a wolumen gruszek był niższy o 3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Cotygodniowy raport Hortgro podsumowujący sezon pod koniec roku, przedstawia tylko eksport w 2018 roku. Dane te obejmowałyby zatem dostawy do Afryki ze zbioru 2017 roku, ale wykluczyłyby owoce ze zbiorów w 2018 roku, które wciąż są wysłane. Powodem tego jest to, że Republika Południowej Afryki ma teraz blisko 14-miesięczny sezon. Nowe zbiory rozpoczęły się na początku stycznia, ale późne wysyłki z poprzedniego sezonu mogą trwać do końca lutego.

Najważniejsze odmiany, Golden Delicious i Royal Gala, były bardziej dotknięte suszą w 2018 roku niż inne odmiany. Zbiory Golden Deliciousa spadły o 14 procent w poprzednim sezonie, a Royal Gala o 18 procent. Odmiany Granny Smith zebrano o 8 procent mniej, a Cripps Pink o 9 procent.

Jednak zbiory Pink Lady były o 14 procent, a Fuji o 12 procent wyższe niż w poprzednim sezonie. Cztery najważniejsze odmiany stanowią prawie 66 procent całkowitego zbioru jabłek i są niższe niż rok wcześniej, co wyraźnie miało duży wpływ na sezon w 2018 roku.

Jeśli chodzi o gruszki, to zbiory Packham's Triumph, wiodącej odmiany południowoafrykańskiej, spadły o 13 procent rok do roku. Ogółem w 2018 roku wyeksportowano z RPA 37,4 mln kartonów jabłek i 16,9 mln kartonów gruszek.

Podobne
Jabłka
2019-01-23 11:45
Mołdawia – drożej za jabłka
Od początku 2019 roku wzrosły ceny mołdawskich jabłek przeznaczonych do eksportu na rynek rosyjski, ale zwyżka nie była duża. Pisze o tym portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-22 09:00
Fuji – najbardziej popularne jabłko w regionie
Fuji pozostaje najbardziej popularnym jabłkiem, jeśli chodzi o eksport, w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej, wynika z przeglądu rynku jabłek zaprezentowanego przez portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-21 09:00
Ukraina – czy jabłka na wiosnę podrożeją?
Nad kwestią wzrostu cen ukraińskich jabłek na wiosnę zastanawiają się analitycy portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
2019-01-17 15:43
Importerzy z Azji coraz częściej poszukują jabłek z Polski
Rynek jabłek powoli ulega poprawie - po niskich cenach, jakie miały miejsce w minionym roku. Chociaż nie wszystkie problemy sadowników zostały rozwiązane, to jednak ceny owoców idą w górę a jakość zbiorów jest wciąż na wysokim poziomie. Azja wydaje się być bardzo zainteresowana owocami z Polski - informuje Freshplaza. Jan Nowakowski, menedżer firmy Genesis Fresh, jest zdania, że Polska wciąż jest bardzo silnym graczem na rynku.
czytaj więcej
Jabłka
2019-01-16 13:00
Jabłka – import w sezonie nadprodukcji
Zbiory jabłek w 2018 roku były w Polsce rekordowo wysokie. A mimo to do naszego kraju wciąż trafia jabłko importowane.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.