Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 12 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1814 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.
Tu jesteś: Owoce i warzywa  »  Owoce  »  Mandarynki  »  Za dużo mandarynek?

Za dużo mandarynek?

Mandarynki
  |   Źródło:
Wygląda na to, że na rynku mandarynek mamy ten sam problem, który widoczny jest w handlu pomarańczami. Podaż tych i tych cytrusów jest stanowczo za wysoka.

Ceny mandarynek w hurcie są mocno zróżnicowane, co jest typowe dla tych owoców cytrusowych, jako że bardzo zróżnicowana jest ich oferta – pod względem kalibru, opakowania i kraju pochodzenia. No i oczywiście pod względem jakości, o czym powiemy nieco dalej.

Jak już pisaliśmy na łamach portalu fresh-market.pl (tutaj), absolutnym liderem w dostarczaniu mandarynek na polski rynek jest Hiszpania. A w kraju tym od grudnia jest duży problem z nadpodażą cytrusów. Podobnie zresztą jak w Maroku. Wysoka jest też w tym sezonie produkcja tych owoców w Turcji, a i nie mała w Grecji. To generuje nadwyżkę podażową, która przekłada się na presję na ceny.

Jeśli chodzi o ofertę polskich importerów to mandarynki można w hurcie kupić najczęściej od  2,50 – 5,50 zł/kg (choć są owoce i po 7,00 zł/kg). Daje to średnia 4,00 zł/kg, o niemal 17 procent niższą od tej przed Bożym Narodzeniem.

Różnica ta odzwierciedla spadek popytu na owoce cytrusowe w ogóle , a na mandarynki w szczególności, jaki dokonał się po okresie świątecznym. Konsumenci kupują ich wyraźnie mniej (przy okazji wracając w pewnym stopniu do jabłek). Ofiarą tego trendu najwidoczniej padły niektóre przynajmniej sieci handlowe. Korzystając z niskich cen najwidoczniej zgromadziły za duże zapasy mandarynek, które się nie sprzedały. Owoce już się psują, co widać na zdjęcie. A mimo to próbuje się je „opchnąć” klientom w „promocji” (która w przypadku tego konkretnego polskiego marketu była obniżką o 3 zaledwie złote na skrzynce 2,3 kg. Biorąc pod uwagę, że jedna trzecia owoców jest spleśniała, to dość słaby interes dla kupującego.

zdj

Podobne
Mandarynki
2019-01-22 13:00
Hiszpania – Murcja to także producent mandarynek
Murcja jest trzecim co do wielkości producentem mandarynek w Hiszpanii, czytamy na portalu www.freshplaza.com, który przytacza informacje miejscowego źródła larazon.es.
czytaj więcej
Mandarynki
2019-01-22 11:02
Import mandarynek po III. kw. 2018 r.
Mniejszy import mandarynek i klementynek w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS za trzeci kwartał 2018 roku.
czytaj więcej
Marihuana w mandarynkach
2018-12-31 17:03
Marihuana w mandarynkach
Centralne Biuro Śledcze Policji przejęło w okolicach Zduńskiej Woli 112 kilogramów marihuany, przemyconej do Polski z Hiszpanii.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.