Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 30 maja 2020. Od wczoraj dodano 2829 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – zbiory orzecha włoskiego poniżej prognoz?

Orzechy włoskie
  |   Źródło:
W Mołdawii rzeczywista produkcja orzecha włoskiego może być znacznie niższa niż prognoz.

Liderzy największych firm przetwórczych i eksporterów orzechów włoskich obawiają się, że faktyczna produkcja orzecha włoskiego w Mołdawii wyniesie w tym roku 7,0-7,5 tys. ton (orzecha łuskanego). W ubiegłym tygodniu, przy okazji letniej konferencji Unii Stowarzyszeń Producentów Orzechów w Republice Mołdawii, ogłoszono bardziej optymistyczną prognozę dla zbiorów w bieżącym roku - 9 tys. ton orzecha włoskiego (łuskanego).

Oprócz zagrożeń pogodowych i fitosanitarnych, które uczestnicy konferencji wyjaśnili, zdaniem przetwórców, spodziewane zmniejszenie zbiorów w 2019 roku będzie skutkiem niedoboru siły roboczej, co szczególnie wpłynie na proces produkcji w branży orzechów włoskich w tym roku. Rąk do pracy zabraknie zarówno podczas zbioru, jak i łuskania i sortowania orzechów na eksport.

Jednocześnie przedstawiciele związku przetwórców i eksporterów zwracają uwagę na ważny fakt, że ponad połowa orzechów eksportowanych przez Mołdawię dociera do handlowców wprost od indywidualnych producentów i przydrożnych sprzedawców. Zintensyfikowana w ostatnich latach migracja siły roboczej do Unii Europejskiej i Rosji zmniejsza liczbę zbieraczy orzechów. Problem komplikuje fakt, że dla wielu z nich to źródło dochodu straciło swoją dawną atrakcyjność z powodu spadku ceny orzechów bez skorupki obserwowanego w ostatnim sezonie. Wiosną 2019 roku handlowcy kupili pozostałe zapasy zeszłorocznego orzecha włoskiego od poszczególnych dostawców po cenie nieprzekraczającej 0,9-1,0 USD/kg.

Podobne
Orzechy
2019-02-12 10:00
Gruzja – orzechy i cytrusy w TOP-10 eksportu
W pierwszej dziesiątce produktów rolnych eksportowanych w 2018 roku z Gruzji znalazły się orzechy i owoce cytrusowe, o czym informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Orzechy włoskie sporo staniały
2018-11-21 11:09
Orzechy włoskie sporo staniały
Pomimo okresu przedświątecznego ceny orzechów włoskich na giełdach nie zmieniają się. Wbrew oczekiwaniom wzrostów cen nie ma.
czytaj więcej
Zróżnicowane ceny orzechów włoskich
2018-10-01 17:02
Zróżnicowane ceny orzechów włoskich
Ceny orzechów włoskich są relatywnie zróżnicowane, przy czym, są sporo niższe niż przed rokiem, szczególnie w handlu wielkohurtowym.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.