Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 października 2020. Od wczoraj dodano 2939 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania – nie wolno sprzedawać cytrusów poniżej kosztów

Owoce cytrusowe
  |   Źródło:
W Hiszpanii ci producenci, którzy w realiach kryzysu i nadpodaży sprzedają cytrusy ze stratą, łamią miejscowe prawo, wynika z informacji portalu www.freshplaza.com, powołującego się na miejscowe źródło larazon.es.

"Zgodnie z prawem handlowym producenci łamią prawo, gdy sprzedaż jest dokonywana ze stratą". Tak twierdzi Generalny Dyrektor ds. Handlu, Natxo Costa, który twierdzi, że jego Departament nie jest kompetentny do działania w sprawie 34 skarg od producentów rolnych, którzy zostali zgłoszeni do Rady jako praktykujący taką sprzedaż poniżej kosztów.

Ustawa karze sprzedaż produktu poniżej kosztów jego nabycia, więc paradoksalnie, wyjaśnia Costa, producenci są tymi, którzy łamią to prawo. Do tego, dodał Natxo Costa, że w każdym razie jego Departament nie ma uprawnień do rozpatrywania tych skarg, więc "są one kierowane do Ministerstwa Rolnictwa".

"Jeśli nie ma faktury zakupu, nie można karać, ponieważ nie jest określona cena nabycia", mówi Costa, który wskazuje, że rząd centralny sam mógłby podjąć działania w tej sprawie, ustalając ceny minimalne.

Zgodnie z oczekiwaniami sektor rolny szybko na to zareagował. Prezydent Stowarzyszenia Producentów Rolnych Walencji (AVA-Asaja), Cristóbal Aguado, powiedział, że oświadczenie Costy "pokazuje brak wrażliwości niektórych urzędników, który prowadzi do upokarzania rolników, jako konsekwencji sprzedaży ze stratą, tak jak nadużycia, które występują w łańcuchu dostaw."

Stowarzyszenie zasugerowało naśladowanie innych krajów, takich jak Francja, której ustawodawstwo niedawno zakazywało kupowania produktów poniżej ich kosztów produkcji.

"Reszta rządów UE i sama Komisja Europejska powinny wziąć to pod uwagę, ale z takimi oświadczeniami urzędników czujemy się zawiedzeni, ponieważ widać, że ani natura problemu, ani fatalna sytuacja, w której znaleźli się producenci, nie są naprawdę zrozumiałe" mówi prezes organizacji.

W czwartek, 14 lutego, Stowarzyszenie Producentów Rolnych Walencji (AVA) zorganizuje nowy protest przeciwko tego rodzaju praktykom, a owoce cytrusowe będą rozdawane za darmo.

Podobne
Orzechy
2019-02-12 10:00
Gruzja – orzechy i cytrusy w TOP-10 eksportu
W pierwszej dziesiątce produktów rolnych eksportowanych w 2018 roku z Gruzji znalazły się orzechy i owoce cytrusowe, o czym informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-02-01 14:19
Cytrusowy skandal – Hiszpanie oskarżają europejskie sieci
Hiszpańscy eksporterzy oskarżają europejskie sieci handlowe o mieszanie cytrusów hiszpańskich i egipskich, o czym pisze portal www.freshplaza.com powołując się na lasprovincias.es.
czytaj więcej
Owoce cytrusowe
2019-01-28 10:00
Hiszpania chce ograniczyć eksport cytrusów z Egiptu i Turcji do UE
Hiszpańskiego kryzysu cytrusowego odsłona kolejna. Jak informuje portal www.freshplaza.com, Hiszpania dąży do ograniczenia eksportu owoców cytrusowych z Egiptu i Turcji do krajów Unii Europejskiej.
czytaj więcej
Cytrusy
2019-01-10 10:00
Nowe rynki dla marokańskich cytrusów
Europa wciąż pozostaje kluczowym rynkiem dla eksportu marokańskich cytrusów. Ale coraz większą w nim rolę odgrywają inne kierunki, zauważa portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Owoce cytrusowe
2019-01-07 10:00
Hiszpania wycofa 50 tys. ton cytrusów
Hiszpański rząd zgodził się na wycofanie z rynku 50 tys. ton owoców cytrusowych. To próba łagodzenia kryzysowej sytuacji w tym sektorze hiszpańskiego rynku owocowego. Pisze o tym portal www.freshplaza.com powołując się na dane organizacji FEPEX.
czytaj więcej
Cytrusy
2019-01-04 12:00
Hiszpania – kryzys na rynku cytrusów
Obecna kampania w sektorze produkcji owoców cytrusowych w Hiszpanii ma bardzo gorzki smak dla tamtejszych producentów, o czym pisze portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.