Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2996 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Hiszpania: w Murcję uderzyły silne mrozy

  |   Źródło:
Producenci owoców pestkowych martwią się o przyszłosezonowe zbiory. Mrozy bardzo je ograniczą, co nie pozostanie bez wpływu na podaż na europejskim rynku.

Powietrze polarne jakie nadeszło nad Hiszpanię powoduje spore problemy w regionie ogrodniczym - Murcji. Państwowa Agencja Meteorologii (AEMET) wydała żółte ostrzeżenie dla regionów Altiplano i Noroeste, gdzie temperatura spadła do -4 st.i C między 3 rano a 9 rano w zeszły czwartek. W weekend okazało się, że temperatury spadły jeszcze niżej i może to potrwać jeszcze kilka nocy.

Jeśli temperatury ujemne będą rejestrowane przez kilka kolejnych nocy, aż od 60 do 70 proc. zbiorów wczesnych odmian, które znajdują się właśnie w czasie kwitniania może zostać uszkodzonych. Oznaczałoby to utratę 10 proc. całkowitej produkcji owoców w rejonie Ciezy planowanych na ten sezon. Najbardziej zagrożone są gatunki takie jak nektarynki i brzoskwinie. Duże problemy mają także producenci owoców cytrusowych, przede wszystkim cytryn i pomorańczy, a także producenci warzyw – kalafiorów, sałaty i karczochów.

Ograniczenie produkcji brzoskwiń i nektarynek w Murcji najprawdpopdobniej odbije się na podaży tych owoców w sezonie wiosenno-letnim na rynkach europejskich. Murcja jest bowiem znaczącym dostawcą tych owoców, m. in do Polski. To z kolei może przełożyć się na ceny tych owoców.

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.