Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 14 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3129 ceny w 28 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Pomarańcze – wysoka podaż utrzymuje ceny

Pomarańcze
  |   Źródło:
Podaż importowanych pomarańczy na polskim rynku hurtowym pozostaje wysoka, a to przekłada się na ceny tych owoców.

Bieżący sezon jest jednym z rekordowo tanich, jeśli chodzi o ceny pomarańczy. Widać to doskonale na polskim rynku hurtowym i widać to w notowaniach cen hurtowych prowadzonych przez portal fresh-market.pl od 2010 roku. Tak tanio było tylko w sezonach zimowych 2010/2011 i 2014/2015. Warto jednak zaznaczyć, że w obu wspomnianych sezonach okres tak niskich cen trwał krócej niż obecnie.

Aktualnie ceny pomarańczy importowanych (przede wszystkim z Hiszpanii, ale także tych z RPA) są w ofertach polskich importerów najczęściej na poziomie 3,00 – 4,50 zł/kg, zależnie od kalibru i jakości. Tak niskie ceny to pokłosie nadpodaży panującej w Hiszpanii, która już dawno przybrała tam rozmiary katastrofy.

W Hiszpanii od dawna trwają protesty producentów, którzy twierdzą, że tak niskie ceny doprowadzą do załamania branży. Według danych pojawiających się w mediach branżowych, w tym sezonie w samej Walencji producenci nie zebrali 500 tys. ton cytrusów, bo przy obecnych cenach było to nieopłacalne.

W takich realiach ceny muszą pozostać relatywnie niskie, nawet mimo raportów, że zbiory we Włoszech będą w sezonie 2018/2019 niższe o nieco ponad 6 procent rok do roku. Można się zatem spodziewać, że i na polskim rynku nie dojdzie do znacznych podwyżek w ciągu kolejnych tygodni, tym bardziej, że ciepła aura nie sprzyja teraz Wysokiemu popytowi na pomarańcze. Jedynym czynnikiem, który miał w ostatnim czasie działanie pro zwyżkowe, było osłabienie złotówki do euro, ale jak na razie zostało ono raczej skompensowane w marżach i nie uwidoczniło się w cenach.

Podobne
Pomarańcze
2019-02-21 18:39
Holandia – dobry popyt na hiszpańskie pomarańcze
Pomimo, że podaż cytrusów utrzymuje się na wysokim poziomie, to popyt na pomarańcze z Hiszpanii pozostaje wysoki, informuje portal www.freshplaza.com.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-02-14 13:00
Rośnie konkurencja na rynku pomarańczy
W bieżącym sezonie zimowym pomarańcze na polskim rynku hurtowym pozostają relatywnie tanie. A w kolejnych tygodniach mogą być jeszcze tańsze. Z czego to wynika?
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-02-04 13:00
Ceny pomarańczy – zmiany, ale tylko niewielkie
Niewielki wahnięcia bez ustalonego trendu, choćby w wymiarze krótkookresowym – tak wygląda obecnie hurtowy rynek pomarańczy. Do tego amplituda tych wahnięć ma bardzo ograniczony zakres.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-24 11:00
Hiszpania – producenci pomarańczy protestują
Producenci pomarańczy z hiszpańskiego regionu Walencja protestują i do tego protestu zakładają pomarańczowe kamizelki. Pisze o tym portal www.freshplaza.com powołując się na lokalne źródło valenciaplaza.com.
czytaj więcej
Pomarańcze
2019-01-22 15:37
Ceny pomarańczy pozostają niższe niż rok temu
Ceny pomarańczy na polskim rynku hurtowym pozostają niższe niż rok temu.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.