Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 24 luty 2020. Od wczoraj dodano 2767 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ceny śliwek na Ukrainie gwałtownie wzrosły

  |   Źródło:
Ceny śliwek na Ukrainie są obecnie najwyższe w regionie. Dlaczego tak się dzieje i jakie ceny tam obowiązują?

Ceny śliwek na Ukrainie wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu ostatnio tygodnia. Średnia cena hurtowa śliwek osiąga już 2,0 USD za kg, chociaż podczas zbiorów popyt na ten owoc był minimalny, ponieważ wywóz śliwek do Unii Europejskiej z Ukrainy w 2018 roku był znacznie niższy niż oczekiwali sadownicy.

Analitycy donoszą, że tak wysoki poziom cen śliwek na Ukrainie prowokuje import, aby zaspokoić popyt krajowy, który wraz ze wzrostem cen zaczął spadać.

Warto przy tym zauważyć, że ceny hurtowe śliwek w sąsiedniej Mołdawii są 8-10 razy niższe niż na Ukrainie - tam średnia cena hurtowa wynosi 0,24 USD za kg, dodatkowo w mołdawskich chłodniach jest jeszcze dość znaczna ilość śliwek.

Znacznie taniej niż na Ukrainie sprzedają również śliwki sadownicy w Gruzji i Tadżykistanie – w cenie 0,55 USD za kg i 0,37 USD za kg, odpowiednio. Nawet na rynku rosyjskim ceny śliwek, głównie importowane, są znacznie niższe – w cenie około 1,29 USD za kg. Jednocześnie import do Rosji pochodzi głównie z Mołdawii i Serbii.

Mołdawscy sadownicy już dawno opanowali śliwkową technologię przechowywania długoterminowego, która pozwala zarabiać na sprzedaży produktów w wyższej cenie poza sezonem zbiorczym. W tym samym czasie na Ukrainie sadownicy nie przechowują śliwek przez dłuższy czas, umieszczając je w chłodni tylko do schłodzenia. Właśnie dlatego Ukraina jest obecnie krajem o najwyższej cenie śliwek w regionie.

 

 

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.