Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Czwartek 9 lipca 2020. Od wczoraj dodano 3793 ceny w 29 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Uzbekistan – większy eksport śliwek do Rosji

śliwki
  |   Źródło:
Śliwka uzbecka podbija rynek rosyjski wypierając konkurentów.

Według analityków EastFruit w 2019 roku gwałtownie wzrósł import śliwki z Uzbekistanu do Rosji. W pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku Uzbekistan zarabiał więcej na wywozie śliwek do Rosji niż na wywozie czereśni, brzoskwiń i winogron stołowych, ale nieco mniej niż na wywozie świeżych moreli.

Całkowite przychody z eksportu świeżej uzbeckiej śliwki do Rosji od stycznia do sierpnia 2019 roku włącznie wyniosły 10,3 mln USD i były 2,4 razy wyższe niż w tym samym okresie w roku 2018. Przychody z eksportu moreli w tym samym okresie wzrosły o 11 procent do 13,4 mln USD.

Pod względem ilościowym eksport śliwki z Uzbekistanu w 2019 roku przekroczył nawet wielkość eksportu moreli. W pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego roku do Rosji trafiło 16,8 tys. ton uzbeckiej śliwki - prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie eksport moreli wyniósł około 13,7 tys. ton - o 14 procent więcej niż w 2018 roku.

Średnia cena eksportowa śliwki uzbeckiej dostarczonej do Rosji w 2019 roku wyniosła 0,61 USD za kg, co oznacza spadek o 19 procent w porównaniu z rokiem 2018. Cena moreli spadła we wskazanym okresie nie tak znacząco - tylko o 2,6 procent i wyniosła 0,98 USD za kg w 2019 roku.

Należy zauważyć, że Uzbekistan jest jednym z dziesięciu największych światowych eksporterów śliwek, zaś Chile, Hiszpania, Turcja, Republika Południowej Afryki i Mołdawia są liderami pod względem eksportu tych owoców. Rosja jest jednocześnie największym na świecie importerem śliwek, sprowadzającym około 75-80 tysięcy ton tych owoców rocznie.

Głównym dostawcą śliwek do Rosji jest Mołdawia, która w 2018 roku wyeksportowała na ten rynek ponad 37 tysięcy ton śliwek. W ubiegłym roku Uzbekistan zajął trzecie miejsce pod względem wielkości dostaw tych owoców po Turcji, ale w 2019 roku, jak dotąd, zajmuje pierwsze miejsce, nawet przed Mołdawią. W pierwszych ośmiu miesiącach 2019 roku Mołdawia dostarczyła Rosji o 14 procent mniej śliwek niż rok wcześniej.

Należy jednak rozumieć, że główne wolumeny śliwki mołdawskiej trafiają na rynek rosyjski najczęściej we wrześniu i październiku, a Uzbekistan dostarcza najwięcej śliwek w lipcu i sierpniu. We wrześniu dostawy uzbeckich śliwek na rynek rosyjski zwykle gwałtownie spadają. Niemniej jednak ci dwaj ważni dostawcy krzyżują się na rynku rosyjskim w lipcu i sierpniu, a uzbecka śliwka zaczyna naciskać na mołdawską.

Ale najbardziej ucierpiała inny konkurent Uzbekistanem - dostawcy śliwki z Turcji. Sezony dostaw w tych krajach są całkowicie identyczne, a uzbecka śliwka, dzięki bardziej konkurencyjnej cenie, przejmuje rynek od tureckiej. W rezultacie w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2019 roku Turcja zmniejszyła eksport śliwki do Rosji o 42 procent. Dostawy świeżych śliwek z Serbii do Rosji spadły też o 42 procent, a dostawy śliwek z Azerbejdżanu spadły o 34 procent.

Podobne
śliwki
2019-10-14 08:00
Eksport śliwek w 2018 r.
Duży wzrost eksportu śliwek z Polski w relacji rok do roku. Analizujemy dane GUS.
czytaj więcej
śliwki
2019-10-11 08:00
Mołdawia – dobry sezon dla eksportu śliwek
Ten sezon jest bardzo dobry dla mołdawskiej śliwki, zwłaszcza jeśli chodzi o eksport.
czytaj więcej
śliwki
2019-09-05 15:18
Śliwki – zainteresowanie kupujących osłabło
Śliwek nie ma aż tak dużo, co w zeszłym roku i widać to w cenach. Ale podobnie jak na początku września 2018, tak i obecnie widać osłabienie zainteresowania tymi owocami na polskim rynku hurtowym.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.