Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 6 lipca 2020. Od wczoraj dodano 2796 ceny w 21 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Rodzaje osłon dla truskawek

Uprawa truskawek
  |   Źródło:
Warto znać rodzaje osłon dla truskawek i związane z nimi technologie.

Wielu zwolenników ma uprawa truskawek pod niskimi osłonami ze względu na niskie koszty. Plantatorzy wykorzystują białą włókninę lub folię perforowaną, co przyspiesza dojrzewanie od 3 do 8 dni. Spod folii uzyksuje się dojrzałe truskawki jeszcze szybciej, natomiast włóknina powoduje mniej uszkodzeń mechanicznych. Do tego typu upraw poleca się odmiany: Honeyoe, Darselect, Camarosa, Kent. Folię lub włókninę rozkłada się przeważnie w połowie marca. Dobrze jest zabezpieczyć rośliny przed szarą pleśnią, która może się pojawić z powodu wilgotności i wyższej temperatury. W okresie kwitnienia trzeba zdejmować okrycie na dzień, żeby umożliwić owadom zapylenie. W miarę ocieplania się należy zwinąć osłony, a kiedy nie będzie już niebezpieczeństwa w postaci przymrozków - usunąć.

Uprawa owoców pod niskimi tunelami przyspiesza ich dojrzewanie od 7 do 14 dni, ale za to wymaga więcej pracy i większych nakładów finansowych. Tunele mają wysokość 50-60 cm a na nie zakładana jest folia na okres 2-3 miesięcy. Powinny być one wietrzone, kiedy temperatura przekroczy 20 ° C i by umożliwić zapylenie. Uprawa truskawek w tunelach foliowych lub w szklarniach jest już kosztowna, ale może być opłacalna. Stosuje się wtedy uprawę w gruncie, w pojemnikach, w workach foliowych, na stelażach, w rynnach. Do takiej uprawy stosuje się odmiany: Elsanta, Onebor, Ventana i Camarosa. W uprawie jesienno-wiosennej można wykorzystać: Selvę, Diamante, Albiona i Aromasa.

1. Uprawa w gruncie - najprostszy sposób uprawy pod wysokimi osłonami. Mogą pojawić się choroby korzeni oraz konieczność wymiany lub dezynfekcji podłoża.

2. Uprawa w workach foliowych - nowoczesna metoda. Wykorzystuje się białe worki wypełnione w 80 proc. torfem i w 20 proc. perlitem. Są one podziurawione. Tutaj głównie używa się sadzonek frigo. Do worka sadzi się od 4 do 6 sadzonek. Worki ustawia się w stelażach lub rynnach.

3. Uprawa w doniczkach - zyskuje popularność. Wykorzystuje się tu też stelaże, które zbierają nadmiar pożywki. Ze względu na ryzyko wyłamywania się kwiatostanów stosuje się siatki lub taśmy, żeby je podtrzymać.

4. Uprawa w rynnach - w większości krajów Europy Zachodniej jest to podstawowy sposób. Ma wiele zalet, lepszy plon i lepsze warunki pracy. Warto skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, by dobrać odpowiednie rynny.

Na podstawie artykułu dr Pawła Michalskiego.

Słowa kluczowe: uprawa truskawek, Truskawki

Podobne
Truskawki przemysłowe
2012-05-30 17:01
Skup truskawek przemysłowych z gruntu
Niespełna tydzień temu rozpoczął się skup truskawek przemysłowych spod folii. Dziś skupowany jest już przemysł truskawkowy z gruntu.
czytaj więcej
Łubianka z truskawkami
2012-05-30 13:03
Spadają ceny truskawek na SORH w Sandomierzu
Podaż owoców sezonowych na sandomierskiej giełdzie rośnie. Truskawki na dobre zadomowiły się na tamtejszym rynku, pojawiły się także pierwsze czereśnie odmiany Rivan.
czytaj więcej
2012-05-30 12:02
Prognoza zbiorów truskawki w 2012 roku
Zgodnie z zapowiedzią prezentujemy najnowsze prognozy zbiorów owoców w br. przedstawione 29.05.2012 roku na spotkaniu w Lublinie. A przy okazji mamy dla Was konkurs.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.