Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 15 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 2902 ceny w 25 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Truskawki – jaki to był sezon?

Truskawki
  |   Źródło:
Tegoroczny sezon krajowej truskawki upłynął pod znakiem niedoborów podażowych. Ale czy przełożyło się to na ceny, które usatysfakcjonowały producentów?

Sezon skupu truskawek do przetwórstwa właśnie finiszuje. Można się więc pokusić o pierwsze próby podsumowania. Jak oceniają go uczestnicy rynku i eksperci? Opinie są dość zgodne w kwestiach podstawowych. Na tegorocznym sezonie zaważył w sposób fundamentalny czynnik pogodowy. I to na kilku etapach sezonu wegetacyjnego.

Zanim bowiem jeszcze zaczął się skup, już było wiadomo, że w tym roku truskawek będzie dużo mniej. Przymrozki z kwietnia i maja spustoszyły wiele plantacji. Mówi się o średnich stratach powyżej 30 procent, ale były uprawy, gdzie straty w plonie sięgnęły 80 procent.

To ustawiło początek kampanii zbioru. Powszechnie oczekiwano, że ceny będą wyższe od przeciętnych i również od tych sprzed roku. Problem w tym, że pogoda również w okresie zbiory nie sprzyjała producentom truskawek. Upały zaważyły negatywnie na jakości. owoce gotowały się na polach, a to przełożyło się na pogorszenie cen w skupie. Przetwórcy płacili mniej za słabszy towar.

I chociaż ceny utrzymały się na poziomie ponadprzeciętnym - skup truskawki do mrożenia kończył się średnią ceną 4,00 zł/kg, truskawki z szypułką finiszuje na poziomie 2,55 zł/kg, a tej na tłoczenie 2,30 zł/kg, to producenci nie są zadowoleni z tegorocznego sezonu. Z ich punktu widzenia ceny były za niskie, aby wyrównać straty w plonie.

Podobne
2019-07-10 16:47
Sezon truskawkowy 2019: Dobre ceny, mniejsze zbiory
Ceny truskawek w tym sezonie były dobre, jednak zbiory już nie najlepsze. W tym sezonie, głównym a właściwie jedynym graczem na rynku truskawek była pogoda. Niesprzyjające warunki zmniejszyły zbiory, co najmniej o jedną trzecią - informuje Agrobiznes w TVP.
czytaj więcej
Truskawki
2019-07-04 12:00
Rosja – kończy się sezon truskawek
O tydzień wcześniej zakończył się w tym roku w Rosji sezon truskawek.
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-28 16:09
Koniec skupu truskawek
Wygląda na to, że tegoroczny sezon skupu truskawek będzie wyjątkowo krótki. Dlaczego?
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-25 19:08
Truskawki przemysłowe – koniec sezonu?
Sezon truskawek przemysłowych zbliża się do końca, w każdym razie jego główna faza. jak wygląda sytuacja cenowa?
czytaj więcej
Truskawki
2019-06-21 12:54
Truskawki deserowe relatywnie tanie
Czy ceny krajowej deserowej truskawki znajdą się na rekordowo niskim poziomie?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.