Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 5 czerwca 2020. Od wczoraj dodano 2308 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – rekordowo drogie truskawki

Truskawki
  |   Źródło:
Ceny truskawek z otwartego gruntu są na Ukrainie rekordowo wysokie.

W tym tygodniu ukraińscy producenci z południowych regionów zaczęli sprzedawać truskawki produkowane na otwartym gruncie, twierdzą analitycy APK-Inform: projekt Warzywa i owoce. Ponadto, zgodnie z codziennym monitorowaniem projektu, sezon truskawek z otwartego gruntu w większości gospodarstw ogrodniczych w zachodnich i środkowych regionach kraju jest znacznie opóźniony z powodu gwałtownego ochłodzenia w kwietniu.

Według operatorów rynku sezon truskawek  z otwartego gruntu na Ukrainie rozpoczął się około tydzień wcześniej niż w ubiegłym roku. Ale pomimo wczesnego rozpoczęcia sezonu, producenci truskawek napotkali już sporo problemów. Po pierwsze chodzi o kwietniowe przymrozki, które przede wszystkim uszkodziły wczesne odmiany tej jagody. Producenci w regionach południowych zgłaszają straty w uprawach od 5 do 20 procent, w czasie gdy producenci w regionach zachodnich zgłaszają straty w uprawach wczesnych truskawek od 50 do 90 procent. Po drugie, prawie przez całą wiosnę tego roku ilość wilgoci w glebie była niewystarczająca, co spowodowało również poważne obawy wśród producentów dotyczące jakości plonów tych owoców. Ale w ubiegłym tygodniu pogoda „zadowoliła” producentów większą ilością opadów, co natychmiast negatywnie wpłynęło na zbiór truskawek na otwartym terenie. Obecnie wielu producentów w regionach południowych nie może zacząć zbioru z powodu zwiększonej wilgotności na polach.

„Nietypowe warunki pogodowe na wiosnę, w tym mróz podczas masowego kwitnienia wczesnych truskawek, a także długie deszcze w okresie zbiorów, negatywnie wpłyną na plony. W rezultacie spodziewamy się spadku produkcji truskawek na Ukrainie, co może wspierać wyższe ceny tej jagody w bieżącym sezonie”- powiedział Aleksander Chorew, szef projektu APK-Inform: Warzywa i owoce.

Wszystkie te czynniki doprowadziły do ​​tego, że obecnie pierwsze partie truskawek są w sprzedaży w cenie 80–110 UAH/kg (2,97–4,08 USD/kg; 12,50-17,18 zł/kg), czyli średnio 2,3 razy drożej niż na początku sezon w zeszłym roku. Jednocześnie wielu producentów planuje utrzymać ceny truskawek na dość wysokim poziomie. Argumentują swoją decyzję, po pierwsze, znacznymi stratami w zbiorach wczesnych odmian truskawek, a po drugie, jeśli opady się utrzymają, wpłynie to zarówno na jakość truskawki, jak i czas jej dojrzewania.

Podobne
Truskawki
2020-05-07 11:00
Truskawki – ceny w maju w górę
Kto miał nadzieję na tańsze truskawki musiał czuć się zawiedziony kierunkiem zmian tych owoców w maju. Truskawki – zarówno importowane, jak i krajowe drożały. Dlaczego?
czytaj więcej
Truskawki
2020-05-06 14:00
Światowy rynek truskawek
Jak wyglądała sytuacja na globalnym rynku truskawek na początku maja 2020 roku?
czytaj więcej
2020-05-03 12:23
Bronisze: coraz więcej polskich nowalijek i truskawek
Na rynku hurtowym w Broniszach coraz więcej polskich warzyw i owoców, są już krajowe szparagi, marchewka, szpinak, truskawki i rabarbar - poinformował ekspert rynku Maciej Kmera. Pochodzą one z upraw w tunelach foliowych i są na razie dosyć drogie - dodał.
czytaj więcej
Truskawki
2020-04-30 12:00
Ukraina – ceny truskawek w górę
Na Ukrainie, z powodu fali chłodu, ceny truskawek wzrosły 1,5 razy.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.