Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest czwartek 13 sierpnia 2020. Od wczoraj dodano 3641 ceny w 27 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Wstępny szacunek owoców z krzewów

Owoce miękkie
  |   Źródło:
Tegoroczne zbiory owoców, w tym owoców z krzewów, będą zdaniem ekspertów GUS zdecydowanie niższe niż przed rokiem.

Po rekordowych plonach w roku 2018, przewidywania na rok bieżący mówią o znacznie słabszym owocowaniu. Eksperci wskazują, że chociaż zima 2018/2019 była łagodna i nie spowodowała znaczących strat w uprawach owocowych, to zupełnie inaczej wyglądało to w okresie późniejszym. Fala przymrozków w kwietniu i maju oraz susza w maju znacznie ograniczyły plonowanie tak drzew, jak też krzewów.

Do tego doszła susza w czerwcu, która wraz z upałami doprowadziła na wielu obszarach Polski do dużego opadu zawiązków. Czynnikiem pozytywnym był natomiast fakt, że straty w plonowaniu spowodowane przez wpływ niekorzystnych warunków oraz przesilenia owocowaniem w poprzednim sezonie, zostały w pewnym stopniu zniwelowane wejściem w okres pełnego owocowania wielu młodych plantacji.

Eksperci GUS, tegoroczną produkcję owoców z krzewów i plantacji jagodowych, szacują na 0,5 mln t, tj. o blisko 20 procent mniej niż w roku poprzednim. Plonowanie większości gatunków z tej grupy zostało ograniczone przez uszkodzenia przymrozkowi, a późniejszy brak dostatecznego nawilgocenia gleby pogłębił te straty, nierzadko do poziomu wyższego niż w przypadku owoców z drzew.

Największe straty dotknęły uprawy malin i porzeczek. Maliny letnie przemarzły w zimie (70 procent plantacji w ogóle się nie rozwinęło). Maliny jesienne ucierpiały od przymrozków wiosennych. Do tego doszyły skutki suszy. Plantacje nienawadniane będą miały straty w plonach do 35 procent. Zbiory malin w 2019 roku szacuje się na 75 tys. ton.

Zbiory porzeczek ogółem (wszystkich kolorów) oszacowano na 125 tys. ton. To o 24 procent mniej niż zbiory w roku 2018. Zbiory porzeczek czarnych oceniono na 91 tys. ton, czyli o 28 procent mniej niż w zeszłym roku.

Produkcja truskawek (łącznie z tą przydomową) została oszacowana na 175 tys. ton, przy czym kolejny rok mieliśmy krótszy sezon zbioru tych owoców, zwłaszcza na nienawadnianych plantacjach. Susza i wysokie temperatury w czerwcu znacząco ograniczyły plon truskawek.

Z powodu niekorzystnych warunków agrometeorologicznych było ograniczone również plonowanie agrestu. Tu, w przeciwieństwie do malin, porzeczek i truskawek, negatywny wpływ na zbiory miał popyt, który w przypadku agrestu był niski. Mogło to skutkować tym, że nie wszystkie owoce zostały zebrane. Zbiory agrestu w 2019 roku oceniono na 9,5 tys. ton, czyli na poziomie z roku 2017.

Produkcja pozostałych owoców z krzewów i plantacji jagodowych została oszacowana na 86 tys. ton, czyli zaledwie o 4 procent mniejszym niż rok temu i o 28 procent wyższym od średniej z lat 2011-2015 (głównie za sprawą wzrostu areału). Większość gatunków owoców z tej grupy miała gorsze plony niż w zeszłym roku, a w konsekwencji i niższe zbiory. Wyjątkiem była borówka wysoka, której zbiory oszacowano na o 30 procent wyższe rok do roku. Przy czym nie jest to zasługa lepszych plonów, a tego, że w okres owocowania wchodzą młode nasadzenia, których areał w Polsce jest duży.

Podobne
Maliny
2019-07-30 19:28
Maliny na przemysł – powtórka z 2016?
Ceny jak w 2016? ten scenariusz wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Dlaczego?
czytaj więcej
Maliny
2019-07-24 16:17
Co z cenami malin?
Tegoroczny sezon malin upływa pod znakiem dużego deficytu podażowego. Tak w skupie do przetwórstwa, jak też w handlu maliną deserową.
czytaj więcej
Giełda Goławin - podsumowanie sezonu truskawkowego.
2019-07-11 18:05
Giełda Goławin - podsumowanie sezonu truskawkowego.
Sezon truskawkowy na Giełdzie Goławin dobiegł końca. Kolejny sezon, kiedy nikt nie potrafił wytłumaczyć wysokości cen.
czytaj więcej
Truskawki
2019-07-11 17:23
Truskawki – jaki to był sezon?
Tegoroczny sezon krajowej truskawki upłynął pod znakiem niedoborów podażowych. Ale czy przełożyło się to na ceny, które usatysfakcjonowały producentów?
czytaj więcej
2019-07-10 16:47
Sezon truskawkowy 2019: Dobre ceny, mniejsze zbiory
Ceny truskawek w tym sezonie były dobre, jednak zbiory już nie najlepsze. W tym sezonie, głównym a właściwie jedynym graczem na rynku truskawek była pogoda. Niesprzyjające warunki zmniejszyły zbiory, co najmniej o jedną trzecią - informuje Agrobiznes w TVP.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.