Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Sroda 1 kwietnia 2020. Od wczoraj dodano 3615 ceny w 30 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 12. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
W minionym tygodniu ceny jabłek w omawianych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej nie spadały, wynika z cotygodniowego raportu portalu east-fruit.com.

Analitycy EastFruit nadal monitorują zmiany na rynku jabłek w regionie, a miniony tydzień przyniósł tu kilka godnych uwagi faktów. Według podmiotów rynkowych zapasy jabłek wysokiej jakości nadal spadały w głównych krajach produkujących, podczas gdy jabłko słabszej jakości trafiało na rynek w coraz większej obfitości. Kluczowe jest jednak to, że jabłka niespełniające norm nie mogą być, w większości tych krajów, sprzedawane do przetworzenia ze względu na bardzo niskie ceny zakupu surowców, tym mniej mogą one być sprzedawane do innych krajów.

W minionym tygodniu wielu producentów sprzedawało na eksport niepopularną wcześniej odmianę Granny Smith, w wyniku czego ceny tej odmiany wzrosły w Mołdawii, Rosji i na Ukrainie. Należy zauważyć, że jak najbardziej ta odmiana - o ponad 12 procent - zdrożała na Ukrainie.

wykres

Oprócz Granny Smith, wysokiej jakości jabłka, takie jak Golden Delicious, Idared, Jonagold i Fuji, zdrożały na Ukrainie, a maksymalne ceny wzrosły o ponad 22 procent w porównaniu z tymi z poprzedniego tygodnia.

W okresie sprawozdawczym ceny jabłek wysokiej jakości również wzrosły na rynku Federacji Rosyjskiej. Analitycy EastFruit twierdzą, a liderami wzrostu cen były tam takie odmiany jak Idared i Gala. Jednocześnie eksperci zauważają, że w przeciwieństwie do Ukrainy, wzrost cen na rynku rosyjskim nie przekroczył 10 procent tydzień do tygodnia. Przy tym, wśród ogólnego wzrostu cen, cena jakościowego Jonagolda niespodziewanie spadła. Sytuacja ta została wyjaśniona przez operatorów rynku wzrostem ceny tego jabłka w poprzednim tygodniu, co doprowadziło do spadku sprzedaży. Obniżenie cen średnio o 6 procent według sprzedawców powinno doprowadzić do przywrócenia poprzedniego poziomu sprzedaży.

W minionym tygodniu na rynku jabłek w Tadżykistanie i Polsce nie wystąpiły istotne zmiany, z wyjątkiem pojedynczych segmentów. Tak więc w Tadżykistanie, ze względu na słabszy popyt, sprzedawcy byli zmuszeni do obniżenia maksymalnych cen dla odmiany Reneta Simirenko o 17 procent. Podczas gdy w Polsce główne odmiany jabłek drożały równomiernie, ale tylko bardzo nieznacznie, bo wcześniej ustalone ceny maksymalne wzrosły o mniej niż 1 procent. Bez wahań cenowych handel jabłkami miał miejsce na rynku gruzińskim.

Jeśli weźmiemy pod uwagę maksymalne ceny jabłek jako całości we wszystkich krajach regionu monitorowanego przez EastFruit, najciekawsza pozostaje sytuacja na rynku ukraińskim. Analitycy nie zgadzają się co do przyszłych cen w tym kraju. Sytuacja w omawianym tygodniu pokazała, że ​​są perspektywy na dalszą aprecjację cen wysokiej jakości jabłek, a jednocześnie jest popyt na takie jabłko na rynkach zagranicznych. Drugą stroną medalu są duże zapasy jabłek gorszej jakości, które producenci starają się za wszelką cenę sprzedać. To ten ostatni fakt może jeszcze bardzo negatywnie wpłynąć na kształtowanie się cen sprzedaży na rynku jabłek.

Podobne
Jabłka
2019-03-22 10:20
Minister Rolnictwa: Eskimos wszystko zapłaci
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wypowiedział się na temat skupu jabłek przemysłowych, prowadzonego przez firmę Eskimos S.A. W wypowiedzi dla PAP stwierdził on, że firma Eskimos wznowiła płacenie należności. Piszą o tym media branżowe, między innymi http://www.portalspozywczy.pl.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-19 18:26
Jabłko przemysłowe powoli, ale w górę
Nie wszędzie i bez spektakularnej dynamiki, ale ceny jabłka przemysłowego zamiast spadać, to się umacniają.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-19 09:00
W Mołdawii na rynku dominuje 4-5 odmian jabłek
W ciągu ostatnich kilku lat ponad jedna trzecia wszystkich plantacji jabłek w Mołdawii to sady jabłoniowe zaledwie czterech lub pięciu odmian/klonów, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-19 08:00
Ukraina – duży spadek importu jabłek
Ukraina w sezonie 2018/2019 praktycznie nie importuje jabłek, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-18 11:00
Przegląd regionalnego rynku jabłek – 11 tydz. br.
Jak zmieniały się ceny jabłek w regionie Europy Wschodniej i Azji Środkowej w jedenastym tygodniu bieżącego roku, pisze portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-14 20:13
Eksport jabłek – kierunek wschód, ale …
Kierunek wschód, ale bliski, a nie ten najbliższy – taki kierunek wydaje się nieść największe nadzieje dla polskiego jabłka.
czytaj więcej
Jabłka
2019-03-14 12:00
Import jabłek do Polski w 2018 r.
Duży spadek importu jabłek do Polski w relacji rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS za rok 2018.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.