Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Środa 19 luty 2020. Od wczoraj dodano 4051 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 23. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Dwudziesty trzeci tydzień bieżącego roku przyniósł niemal powszechny spadek cen jabłek w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Co było tego przyczyną?

Według analityków EastFruit, popyt na jabłka, który już był wcześniej ograniczony, w minionym prawie całkowicie zniknął wraz z początkiem pierwszego miesiąca lata 2019 roku.

Wraz z nadejściem aktywnego sezonu owoców jagodowych i pestkowych w monitorowanych przez EastFruit krajach regionu, jabłko przegrywało konkurencję z tymi owocami, a zainteresowanie tym jabłkami stopniowo spadło zarówno u odbiorców hurtowych, jak i detalicznych.

W tym samym czasie sadownicy w głównych krajach produkujących jabłka starali się utrzymać dotychczasowe tempo sprzedaży poprzez stałe obniżanie cen. Na Ukrainie, zgodnie z danymi monitoringu cenowego, sprzedawcy obniżyli ceny większości głównych odmian, a najbardziej, bo o prawie 20 procent spadły ceny dla odmiany Idared.

Ta odmiana jabłek potaniała o ponad 5 procent w Rosji, która w drugiej połowie sezonu 2019 była głównym nabywcą Idareda. Podobną sytuację na rynkach Federacji Rosyjskiej i Ukrainy w 23. tygodniu odnotowano również dla odmiany Granny Smith, choć obniżka cen nie była tak znacząca.

w1

Jeśli chodzi o wzrost cen jabłek, wystąpił on również w okresie sprawozdawczym. Tak więc w Mołdawii w ciągu ostatnich siedmiu dni cena  odmiany Gala wzrosła o 13 procent, ponieważ to właśnie jabłko, o dobrej jakości, cieszy się tam dużym popytem. Oprócz Mołdawii, również  polscy producenci podnieśli ceny sprzedaży niektórych odmian. Ale były to zmiany minimalne, bo sprzedający bali się negatywnej reakcji popytu na większe podwyżki.

Zakończenie sezonu jabłkowego w regionie doprowadziło jedynie do niewielkiego wzrostu cen jabłek i tylko tych producentów, którzy mogliby dostarczyć jabłko o odpowiedniej jakości, a ponadto dotyczyło to tylko niektórych odmian. Od początku czerwca 2019 roku w wielu krajach regionu aktywność zakupowa całkowicie przeniosła się na owoce miękkie, a w krajach wschodnich owoce pestkowe stały się motorem rynku.

Podobne
Jabłka
2019-06-06 11:20
Ukraina – jest popyt na jabłka, ale…
Zapotrzebowanie na wysokiej jakości jabłko na rynku ukraińskim pozwala na utrzymanie cen, informuje portal east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-05 09:00
Regionalny rynek jabłek – 22. tydz. br.
Jak wyglądała sytuacja na rynkach jabłek w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, w tym Polski, w dwudziestym drugim tygodniu bieżącego roku? O tym możemy przeczytać w cotygodniowym raporcie portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-05 08:00
WAPA – zapasy jabłek, maj br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku maja 2019 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-03 11:16
Pogoda szansą dla jabłek
Zimna pogoda, jaka dominowała w Europie tej wiosny, spowodowała znaczące szkody w uprawach owocowych. Paradoksalnie może się to okazać szansą dla jabłek ze zbioru 2018 roku, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-01 10:10
Pesymistyczne prognozy dla jabłek
Kolejne prognozy na temat tegorocznych zbiorów jabłek w Polsce są coraz bardziej pesymistyczne.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.