Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1617 ceny w 10 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 24. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
W minionym tygodniu, na rynku jabłek w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej, odnotowano wzrost cen odmian Idered i Reneta Simirenko.

Po negatywnych tendencjach cenowych na rynku jabłek, w monitorowanych przez portal EastFruit krajach regionu, po raz kolejny odnotowało wzrost cen. Do końca okresu sprawozdawczego tendencje zwyżkowe zostały ustanowione w prawie wszystkich krajach regionu, a Mołdawia stała się liderem pod tym względem. To właśnie w Mołdawii ceny jabłek Reneta Simirenko wzrosły o prawie 25 procent w okresie sprawozdawczym, a odmiana Idared zdrożała o ponad 20 procent. Wzrost cen odnotowano również dla odmian takich jak Golden Delicious i Granny Smith.

W poprzednim tygodniu jabłka drożałay także na Ukrainie, chociaż tu wzrost cen nie był tak znaczący jak w Mołdawii. Odmiany Idared, Reneta Simirenko i Gala średnio wzrosły w cenie od 10 do 15 procent.

w1

Wzrostowe tendencje cenowe w segmencie jabłek odnotowano również na rynku Federacji Rosyjskiej, ale sprzedawcom udało się zrewidować ceny sprzedaży tylko dla niektórych odmian i maksymalnie o 5 procent.

Jeśli chodzi o asortyment jabłek oferowanych w regionie, to, jak poprzednio, prawie każdą główną odmianę w okresie sprawozdawczym można było kupić na Ukrainie i na rynku Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie w krajach takich jak Polska, Białoruś i Gruzja zakres odmian na rynku był ograniczony.

Najniższe ceny hurtowe jabłek w regionie, jak poprzednio, obowiązywały w Polsce i na Ukrainie, gdzie maksymalne stawki kształtowały się na poziomie poniżej 50 centów za 1 kg, a jakościowe jabłka odmiany Idared w Polsce były sprzedawane za nie więcej niż 0,16 USD/kg.

W poprzednim tygodniu stosunkowo tanie jabłka można było również kupić na rynkach Mołdawii i Białorusi, gdzie maksymalne ceny produktów wysokiej jakości nie przekraczały 0,60 USD/kg.

Wyjątkowymi przypadkami wśród krajów regionu były Tadżykistan i Uzbekistan, gdzie ceny wysokiej jakości importowanych jabłek niektórych odmian osiągnęły poziom 3,00 -6,00 USD/kg! Jednak analitycy projektu wskazują, że sprzedaż tak drogich produktów była na bardzo niskim poziomie.

Wyłączając wyżej wymienione kraje, najdroższe jabłka wysokiej jakości w regionie pozostały w Rosji, gdzie większość głównych odmian była już oferowana za ponad 1,20 USD/kg, a handel jabłkami na rynku rosyjskim nadal można było nazwać aktywnym.

Podobne
2019-06-14 16:54
Chiny: Jabłka zdrożały o blisko 30 proc.
Inflacja cen detalicznych w Chinach w maju była najwyższa od ponad roku. To skutek drożejącej żywności, a szczególnie owoców - czytamy w Pulsie Biznesu.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-14 10:00
Ukraina – będzie więcej dobrej jakości jabłek
Na Ukrainie przewiduje się wzrost produkcji jabłek wysokiej jakości.
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-10 13:09
Regionalny rynek jabłek – 23. tydz. br.
Dwudziesty trzeci tydzień bieżącego roku przyniósł niemal powszechny spadek cen jabłek w monitorowanych krajach regionu Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Co było tego przyczyną?
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-05 08:00
WAPA – zapasy jabłek, maj br.
WAPA opublikowała uaktualnienie informacji o stanie zapasów jabłek. Ile jabłek było w europejskich magazynach na początku maja 2019 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2019-06-03 11:16
Pogoda szansą dla jabłek
Zimna pogoda, jaka dominowała w Europie tej wiosny, spowodowała znaczące szkody w uprawach owocowych. Paradoksalnie może się to okazać szansą dla jabłek ze zbioru 2018 roku, wynika z informacji portalu east-fruit.com.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.