Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 5 lipca 2020. Od wczoraj dodano 1919 ceny w 16 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Regionalny rynek jabłek – 9. tydz. br.

Jabłka
  |   Źródło:
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?

W ostatnim tygodniu lutego tego roku odnotowano kolejne zmiany w rozwoju rynku jabłek w monitorowanych przez projekt EastFruit krajach regionu.

Według analityków projektu tylko w Polsce i Gruzji w omawianym okresie nie nastąpiły specjalne zmiany sytuacji na rynku jabłek. W pozostałych analizowanych krajach zauważono zarówno umocnienie trendów wzrostowych, jak i ustanowienie nowych negatywnych trendów. Jednocześnie, jeśli chodziło o obniżenie wcześniej ustalonych cen jabłek, to działania sprzedawców w większości przypadków tłumaczono chęcią jak najszybszej sprzedaży pozostałych partii produktów średniej i niskiej jakości.

Jeśli mówimy o sytuacji na rynku jabłek w całym regionie, to pod koniec okresu sprawozdawczego dominowały tendencje wzrostowe. Najbardziej wyraźny trend wzrostowy cen jabłek w tym okresie miał miejsce w Mołdawii, gdzie zdrożały wszystkie główne odmiany jabłek. Jednocześnie analitycy zauważają, że wzrost cen był stopniowy i nie przekraczał 10 procent, co pozwoliło utrzymać poprzednie tempo sprzedaży. Według samych mołdawskich producentów zapasy jabłek wysokiej jakości, które można eksportować, zostały wyczerpane, a niektórzy sadownicy podjęli decyzję o zawieszeniu sprzedaży istniejących partii jabłek wysokiej jakości na sprzedaż w marcu i kwietniu tego roku po bardziej atrakcyjnych cenach.

W omawianym tygodniu na Ukrainie odmiany jabłek, takie jak Golden Delicious, Idared i Reneta Simirenko, zyskały na cenie od 7 do 8 procent. Podobnie jak w przypadku sytuacji na rynku jabłek w Mołdawii, ukraińscy producenci wskazywali również na wyczerpanie zapasów produktów wysokiej jakości w magazynach.

Specjaliści projektu EastFruit nazwali odmianę Reneta Simirenko najpopularniejszą w minionym tygodniu, jako że oprócz Ukrainy drożała ona w Tadżykistanie, Uzbekistanie i Mołdawii. I dla tej odmiany jabłek odnotowano maksymalny wzrost ceny, do prawie 15 procent w ciągu analizowanego okresu.

w

Aktywny handel w okresie sprawozdawczym odnotowano również w segmencie jabłek Idared: ich ceny wzrosły na Ukrainie, w Federacji Rosyjskiej i Mołdawii.

Po kolejnej rewizji cen jabłek Mołdawia praktycznie dostosowała się do wskaźników cen na rynku białoruskim i zbliżyła się do poziomu cen jabłek w Federacji Rosyjskiej.

Najtańsze jabłka w minionym tygodniu wciąż były oferowane na polskim rynku, a tylko nieco droższe na Ukrainie.

Jeśli chodzi o najpopularniejszą odmianę jabłek w 9 tygodniu tego roku (Renta Simirenko), to  najtaniej, bo średnio po 0,53 USD/kg, oferowano ją na Ukrainie, a jabłka te były najdroższe na rynku białoruskim: 0,90 USD/kg. W segmencie drugiej najpopularniejszej odmiany jabłek w tym tygodniu (Idared), bez większych zmian, bo średnio po 0,33 USD/kg, jabłka te sprzedawano luzem w Polsce, a w głównym kraju konsumpcyjnym tej odmiany, w Rosji, średnia cena tej odmiany na koniec ostatniego tygodnia znalazła się na poziomie 0,84 USD/kg.

Podobne
Jabłka
2020-02-26 08:00
A jabłek nie brakuje
Zbiory jabłek były w zeszłym roku niskie, a jednak owoców tych w krajowym handlu nie brakuje.
czytaj więcej
Jabłka
2020-02-25 12:00
Mołdawia – stabilizacja cen w eksporcie jabłek?
W Mołdawii ceny jabłek z zeszłorocznych zbiorów wyczerpały swój potencjał wzrostu.
czytaj więcej
Jabłka
2020-02-25 09:00
Czy eksport jabłek do Chin to porażka?
Czy eksport polskich jabłek do Chin okazał się porażką?
czytaj więcej
Jabłka
2020-02-24 14:00
Regionalny rynek jabłek – 8. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.