Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Wtorek 20 października 2020. Od wczoraj dodano 2250 ceny w 23 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

„Sadownik sam nastawia na siebie pułapkę”

  |   Źródło:
„Jak polscy sadownicy będą czekali na lepsze czasy ze swoimi jabłkami w przechowalniach, to krajowe przetwórnie zaczną ściągać te owoce z Rumunii i Węgier” - mówi sadownik.

Właściciel sadów z Wielkopolski, z powiatu śremskiego, uważa, że przechowywanie jabłek w chłodniach może stanowić pułapkę.

„Fakt, jeżeli sadownik ma chłodnię, to może ulokować w niej część zbiorów i poczekać na lepsze czasy, czyli na moment, gdy ceny tych owoców wzrosną. Jabłko, za które dzisiaj, a więc w szczycie polskiego sezonu, dostałby przykładowo 1,5 zł za kilogram, na początku listopada będzie może kosztowało jeszcze raz tyle. Z ekonomicznego punktu widzenia to działanie jest jak najbardziej rozsądne”.

Jak dodaje sadownik, nie zawsze natomiast opłaca się czekać. „Parę lat temu rodzimi sadownicy sami na siebie zastawili pułapkę. Nie chcieli na przełomie lata i jesieni sprzedawać jabłek, bo nie zadowalały ich ceny w skupach i przetwórniach. Postanowili, że towar umieszczą w chłodniach i sprzedadzą go za kilka tygodni, już po wyższej cenie. Przetwórnie nie chciały czekać. Brakowało im towaru do produkcji. W połowie jesieni zaczęły więc sprowadzać tanie jabłka m.in. z Rumunii i Węgier. Gdy tuż przed zimą polscy sadownicy zjawili się z towarem z przetwórniach, usłyszeli odmowę. Zakłady przetwórcze zaczęły przetwarzać owoce ściągnięte z zagranicy, zaś tego towaru tyle sprowadziły, że podziękowały krajowym sadownikom za polskie jabłka”.

Słowa kluczowe: jabłka

Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.