Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest Poniedziałek 25 maja 2020. Od wczoraj dodano 1032 ceny w 8 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Dlaczego mołdawskie firmy masowo sprzedają zapasy jabłek?

Jabłka
  |   Źródło:
Pod koniec marca w komorach dużych przedsiębiorstw sadowniczych w Mołdawii pozostało średnio około 20-30 procent ilości zbywalnych jabłek przeznaczonych do przechowywania ostatniej jesieni.

Handlowcy z branży twierdzą, że oczekiwania dalszej dewaluacji rubla i związane z tym straty finansowe skłoniły wielu mołdawskich producentów do zwiększenia sprzedaży eksportowej jabłek. Stowarzyszenie producentów i eksporterów „Moldova Fruct” twierdzi, że nawet przedsiębiorstwa sadownicze z dobrą infrastrukturą produkcyjną i pozbiorczą, które wcześniej zamierzały sprzedawać jabłka w trybie planowym do czerwca włącznie, próbują pozbyć się zapasów. Pod koniec marca, w komorach takich przedsiębiorstw pozostało średnio około 20-30 procent ilości zbywalnych jabłek, które trafiły do przechowywania ostatniej jesieni. Nieplanowany eksport trafia na ten sam rynek rosyjski.

Ważnym niuansem jest to, że według niektórych dużych handlowców-eksporterów mołdawskich jabłek w Federacji Rosyjskiej ponoszą oni jeszcze większe straty. Lokalne przedsiębiorstwa sadownicze, które zawarły z nimi umowy długoterminowe, a w niektórych przypadkach nawet otrzymały przedpłaty, nie są gotowe na kompromis i obniżenie obecnych cen kontraktów o co najmniej 5 procent w wyjątkowej sytuacji rynkowej. Biorąc pod uwagę brak elastyczności w kwestii cen, negocjacje w sprawie pilnego zwiększenia wielkości wywozu między partnerami w łańcuchu produkcyjnym i handlowym są powolne i trudne.

W związku z tym, w ramach kontraktów długoterminowych, gospodarstwa sadownicze próbują eksportować jabłka do Federacji Rosyjskiej samodzielnie lub za pośrednictwem „alternatywnych handlowców - gotowych odebrać dużą ilość towarów na raz i zapłacić mniej, ale od razu”. Sytuacja wygląda więc tak: aktywna oferta jabłek nie jest najlepszej jakości, ale jest oferowana po stosunkowo niskiej cenie.

Jednocześnie niewielu handlowców w obecnych realiach rosnącej niepewności jest gotowych wziąć na siebie odpowiedzialność i apelować do rolników o ograniczenie eksportu w celu ograniczenia spadku cen jabłek.

Podobne
Jabłka
2020-03-30 14:00
Regionalny rynek jabłek – 13. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-03-30 11:00
Eksport jabłek lipiec-grudzień 2019 r.
Jak kształtował się, według danych GUS, eksport jabłek w nowym sezonie, do grudnia 2019 roku?
czytaj więcej
Jabłka
2020-03-26 14:00
Ukraina – poprawa infrastruktury magazynowej dla jabłek
Wzrasta liczba wysokiej jakości chłodni do przechowywania jabłek na Ukrainie, mówi portalowi EastFruit Anatolij Bogdan.
czytaj więcej
Jabłka
2020-03-24 11:00
Mołdawia chce utrzymać tempo eksportu jabłek
Handlowcy z Mołdawii starają się utrzymać wysokie tempo eksportu jabłek.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.