Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest sobota 24 października 2020. Od wczoraj dodano 3040 ceny w 26 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Mołdawia – mniej oprysków na owoce?

śliwki
  |   Źródło:
Mołdawscy sadownicy są gotowi ograniczyć stosowanie pestycydów, aby uzyskać dostęp dla swoich produktów na rynek niemiecki.

Pod koniec ubiegłego miesiąca przedstawiciele 17 dużych mołdawskich przedsiębiorstw ogrodniczych-eksporterów odwiedzili gospodarstwa w Niemczech i Szwajcarii, specjalizujące się w uprawie śliwek. Głównym celem wizyty studyjnej było zapoznanie się z doświadczeniem racjonalizacji programów ochrony chemicznej w ogrodach, mających na celu ograniczenie pozostałości pestycydów w produktach.

Wizyta odbyła się dzięki pomocy projektów AWP/USAID i Livada Moldovei, OGA/OGV Nordbaden, a także niemieckiej spółdzielni handlowej.

Eksperci zauważają, że ponadnarodowe sieci supermarketów często nakładają surowsze wymagania na dostawców produktów owocowych i jagodowych w porównaniu do tych zapisanych w normach europejskich. W szczególności ograniczają zarówno dopuszczalny poziom pozostałości pestycydów w owocach deserowych, jak i ilość (zwykle nie więcej niż dwie do trzech) substancji czynnych w środkach ochrony roślin, których pozostałości mogą obecne w świeżych produktach. Ponadto w ostatnich latach struktury Unii Europejskiej zintensyfikowały działania w kierunku ograniczenia lub nawet zakazu stosowania w krajach UE niektórych grup pestycydów (neonikatynoidów, glifosatów itp.). Jednocześnie europejscy rolnicy zdobyli już pewne doświadczenie w dostosowywaniu się do tych zmian.

Tymczasem, jak zauważają specjaliści mołdawskich stowarzyszeń rolników, tamtejsi producenci wolą wielokrotne stosowanie pestycydów w małych dawkach niż zapobiegawcze lub przeciwnie, awaryjne leczenie upraw w zaawansowanych przypadkach. Często takie systemy ochrony powstają z powodu złych warunków fitosanitarnych w niektórych regionach Mołdawii lub niewystarczająco wysokich kwalifikacji doradców z przedsiębiorstw rolnych. Dlatego w obecnej sytuacji doświadczenia europejskich rolników mogą być bardzo przydatne dla mołdawskich sadowników.

Warto zauważyć, że w ciągu ostatnich dwóch lat eksport mołdawskiej śliwki do UE osiągnął 17–19 tys. ton. W tym czasie większość tych owoców dostarczono do Rumunii i Polski. W ubiegłym roku ponad 500 ton śliwki mołdawskiej wywieziono do Niemiec. W 2019 roku jedna z największych mołdawskich firm Farm Prod zaczęła już dostarczać ten owoc do sieci supermarketów w Niemczech.

Podobne
Węgry – prognozy dotyczące zbioru śliwek
2019-08-22 00:00
Węgry – prognozy dotyczące zbioru śliwek
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zbiory śliwek na Węgrzech uplasują się powyżej tegorocznej średniej, choć plantatorzy zbierają od 60 do 65 000 ton z 6600 hektarów, zależnie od odmiany i regionu.
czytaj więcej
2019-08-17 10:12
Na Słowacji wezwano myśliwych do odstrzału dzików w związku z ASF
Państwowy nadzór weterynaryjny Słowacji wezwał myśliwych do intensywnego odstrzału dzików po stwierdzeniu w tym tygodniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika upolowanego na wschodzie kraju przy granicy z Węgrami - podały w piątek słowackie media.
czytaj więcej
śliwki
2019-08-16 13:20
Mołdawia – niskie ceny śliwek
Mało zróżnicowana geografia eksportu to jednak z głównych przyczyn niskich cen mołdawskich śliwek.
czytaj więcej
śliwki
2019-08-14 11:00
Śliwki tańsze, ale…
Podaż i różnorodność odmian śliwek na polskim rynku rośnie. Ceny tych owoców oczywiście reagują na te zmiany.
czytaj więcej
śliwki
2019-07-30 10:00
Śliwki z Mołdawii pojawiły się w niemieckich sklepach
Przygotowania do eksportu owoców do Niemiec rozpoczęły się jesienią 2018 roku
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.