Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 30 marca 2020. Od wczoraj dodano 2326 ceny w 24 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – poprawa infrastruktury magazynowej dla jabłek

Jabłka
  |   Źródło:
Wzrasta liczba wysokiej jakości chłodni do przechowywania jabłek na Ukrainie, mówi portalowi EastFruit Anatolij Bogdan.

W ciągu ostatnich 5 lat wartość ukraińskiego eksportu jabłek wzrosła ponad 15 razy, a podaż świeżych owoców jagodowych za granicą, począwszy od 2015 roku, wzrosła prawie 4 razy. Jednym z głównych powodów znacznego wzrostu eksportu jabłek i owoców jagodowych z Ukrainy jest rozwój zakładów przetwórczych, przede wszystkim magazynów i linii sortujących.

Anatolij Bogdan, dyrektor Insolar-Holod, firmy projektującej i budującej magazyny dla przedsiębiorstw owocowo-warzywnych na Ukrainie i za granicą, mówił o rozwoju tego segmentu rynku w ostatnich latach i jego rozwoju w przyszłości w wywiadzie dla reporterów EastFruit.

EastFruit: Co Pańskim zdaniem odpowiada za znaczny wzrost eksportu jabłek z Ukrainy w ostatnich latach?

- Dziwne, ale utrata rynku rosyjskiego znacząco wpłynęła na eksport. Ponieważ, jeśli spojrzeć na geografię dostaw, do 2014 roku Federacja Rosyjska była głównym rynkiem ukraińskiego jabłka, a zatem po pogorszeniu sytuacji politycznej i gospodarczej między krajami producenci zostali zmuszeni do zmiany orientacji i poszukiwania nowych rynków. I oczywiście innym czynnikiem, który wpłynął na wzrost podaży jabłek za granicą, był znaczny wzrost produkcji wysokiej jakości w ostatnich latach.

EF: Jeśli mówimy o dynamice dostaw jabłek za granicą w ostatnich latach, ile przedsiębiorstw inwestuje w budowę przemysłowych magazynów chłodniczych?

- Produkcja wysokiej jakości jabłek rośnie w ostatnich latach, co oznacza, że ​​producenci muszą zainwestować w wysokiej jakości przechowywanie, sortowanie i pakowanie wysokiej jakości. Te składniki są kluczem do udanego eksportu. Ale powiedzenie, że teraz jest jakiś szybki skok w segmencie magazynowania, jest niemożliwe. Jednak w przypadku klientów, którzy instalują linie sortujące i pakujące, ich liczba wzrosła w ostatnich latach. Oczywiście warto zauważyć, że liczba wysokiej jakości magazynów chłodniczych również wykazuje tendencję wzrostową. W porównaniu z magazynami zbudowanymi około dziesięć lat temu nowoczesne magazyny są bardziej zaawansowane technologicznie. Podczas ich projektowania i budowy zastosowano najbardziej innowacyjne i skuteczne technologie przechowywania jabłek w  regulowanej atmosferze gazowej.

EF: Jakie magazyny najczęściej wybierają producenci jabłek dla swojej firmy?

- Zasadniczo są to magazyny z kontrolowanym środowiskiem gazowym.

EF: A co do magazynów z dynamicznym środowiskiem gazowym? Pańska firma ma już udane doświadczenie w budowie takich obiektów. Jakie są ich zalety i ilu producentów zwraca uwagę na tego rodzaju magazyny?

- Warto zauważyć, że wielu błędnie klasyfikuje obiekty magazynowe z kontrolowanym środowiskiem gazowym i obiekty magazynowe z dynamicznym środowiskiem gazowym do osobnych kategorii. W rzeczywistości jest to tylko jeden rodzaj kontrolowanego środowiska gazowego.

Istnieją 3 kategorie kontrolowanego środowiska gazowego:

CA - regulowana atmosfera

ULO - Ultra Low Oxygen

DCA - dynamiczne środowisko gazowe.

Ten ostatni rodzaj ma kilka zalet podczas przechowywania jabłek. Jakość przechowywania produktu w magazynach z dynamicznym środowiskiem gazowym jest o rząd wielkości wyższa, jabłko pozostaje bardziej zwarte, co pozwala wydłużyć okres sprzedaży produktu po złożeniu do przechowywania. Kolejną zaletą jest wyeliminowanie takiej wady jabłka, jak oparzelina.

EF: Jak Pan ocenia perspektywy budowy nowych magazynów do przechowywania jabłek na Ukrainie. W końcu, jeśli wziąć pod uwagę, że w ostatnich latach aktywnie zakładano nowe intensywne i półintensywne sady, to produkty z tych sadów będą musiały być gdzieś przechowywane?

- Oczywiście liczba magazynów będzie rosła każdego roku. Jednak w nadchodzących latach nie będzie żadnego wzrostu w tym segmencie. Stopniowo pojawiają się nowe magazyny z kontrolowanym środowiskiem gazowym, ale ich liczba jest nieznaczna - kilka magazynów chłodniczych rocznie. Są to liczby dalekie od dziesiątek magazynów.

Podobne
Jabłka
2020-03-24 11:00
Mołdawia chce utrzymać tempo eksportu jabłek
Handlowcy z Mołdawii starają się utrzymać wysokie tempo eksportu jabłek.
czytaj więcej
Jabłka
2020-03-23 13:00
Regionalny rynek jabłek – 12. tydz. br.
Jak kształtuje się sytuacja na rynku jabłek w monitorowanych krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej?
czytaj więcej
Jabłka
2020-03-17 08:00
Import jabłek w 2019 r.
Mniejszy import jabłek do Polski w ujęciu rok do roku. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Jabłka
2020-03-16 08:00
Eksport jabłek w 2019 r.
Znaczący wzrost wolumenu eksportu jabłek z Polski w relacji rok do roku, przy jednoczesnym spadku jego wartości. Analizujemy najnowsze dane GUS.
czytaj więcej
Jabłka
2020-03-13 09:00
Jabłka – producenci już myślą o przyszłym sezonie
Uwagę sadowników w coraz większym stopniu zaprząta już przyszły sezon jabłkowy, choć jeszcze sporo czasu zostało w handlowej części sezonu bieżącego.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.