Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest niedziela 25 października 2020. Od wczoraj dodano 1714 ceny w 14 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina – niższe zbiory borówki

Borówki
  |   Źródło:
Ukraiński producent: realne straty w zbiorach borówki w gospodarstwach towarowych w bieżącym sezonie wyniosą od 30 do 90 procent.

Pomimo tego, że produkcja borówki na Ukrainie rozwija się w szybkim tempie, ceny tej jagody, wbrew wszelkim prognozom ekspertów rynkowych, utrzymują się na wysokim poziomie niemal przez cały sezon.

„Trzeci rok z rzędu widzimy tę sytuację i możemy niemal z całą pewnością stwierdzić, że w tym sezonie nie należy spodziewać się osłabienia cen w segmencie borówki na rynku ukraińskim” - mówi Alexander Chorew, szef APK-Inform: Warzywa i owoce.

Zdaniem eksperta, powierzchnia uprawy borówki na Ukrainie w ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła, co potwierdzają główni dostawcy materiału sadzeniowego na borówkę na rynku ukraińskim.

Według Olega Bosogo, Partnera Zarządzającego FruTek LLC, w 2019 roku komercyjne plantacje borówki na Ukrainie przekroczyły już 3000 hektarów, a zbiory brutto w porównaniu z poprzednim sezonem podwoiły się do 6 tys. ton. W tym roku, biorąc pod uwagę wpływ wszystkich niekorzystnych czynników pogodowych na wiosnę, wstępnie przewidywano zbiory na poziomie 8 tys. ton. Ale ani producenci, ani analitycy nie byli w stanie od razu oszacować rzeczywistych strat w nadchodzących zbiorach, a wiosenne przymrozki w rzeczywistości doprowadziły do ​​bardziej katastrofalnych konsekwencji. Zdaniem eksperta w tym sezonie na Ukrainie zbiory wyniosą maksymalnie 4,2 tys. ton. Jednocześnie nawet w najbardziej zaawansowanych gospodarstwach już odnotowano znaczący spadek udziału dużych owoców, co nie napawa optymizmem firm zorientowanych na eksport. Według Olega Bosogo realne straty w zbiorach borówki w komercyjnych gospodarstwach w tym sezonie wyniosą od 30 do 90 procent, co jest główną odpowiedzią na pytanie o rekordowo wysokie ceny tych owoców w bieżącym roku.

Co się dziś dzieje z cenami borówek na Ukrainie? Według analityków projektu APK-Inform: Warzywa i Owoce w tej chwili przedział cenowy to 140-180 UAH/kg (18,79-24,16 zł/kg), podczas gdy tydzień wcześniej był nieco szerszy niż 120-180 UAH/kg (16,10-24,16 zł/kg). W minionym tygodniu na rynek trafiały duże partie borówek wczesnych, których sezon dobiegał końca, a jakość tych jagód nie była już zadowalająca. Tym samym to właśnie borówki drugiego gatunku były sprzedawane przez ukraińskich producentów po najniższych wówczas cenach - około 120 UAH/kg. Jeśli cofniemy się o jeden rok kalendarzowy, zauważymy, że rozpiętość cen borówek na Ukrainie była o rząd wielkości niższa niż obecnie i wynosiła 70-120 UAH/kg (9,39-16,10 zł/kg po obecnym kursie średnim).

W minionym tygodniu na Ukrainie praktycznie nie było podaży borówki średniej i niskiej jakości, a większe partie późnych odmian spodziewane są na rynku dopiero po 10 sierpnia. Ale nawet to, zdaniem Aleksandra Chorewa, nie sprzyja spadkowi cen, ponieważ popyt na borówki zarówno na rynku krajowym, jak i ze strony odbiorców zewnętrznych pozostaje bardzo wysoki.

Podobne
Borówka wysoka
2020-08-07 09:00
Borówki wysokie lepiej niż rok temu
Hurtowe ceny borówki wysokiej na polskim rynku są wyższe od tych z analogicznego okresu zeszłego roku.
czytaj więcej
Borówki wysokie
2020-07-27 13:00
Ukraina – eksport borówek będzie mniejszy?
Eksport borówek z Ukrainy w bieżącym sezonie może się zmniejszyć
czytaj więcej
Borówki
2020-07-23 11:00
Peru – duży wzrost eksportu borówek
Peru przewiduje w tym roku ogromny wzrost eksportu borówek.
czytaj więcej
Borówki
2020-07-15 10:00
Coraz tańsze borówki wysokie
Ceny borówek spadają, co jednak nie jest niespodzianką dla uczestników rynku świeżych owoców. A jak duża jest dynamika tych zmian?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.