Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest piątek 25 września 2020. Od wczoraj dodano 3601 ceny w 32 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina: rekordowo niski import owoców pestkowych w 2015 r.

  |   Źródło:
W bieżącym roku na Ukrainie, pomimo ograniczenia produkcji własnej, odnotowano znaczny spadek importu owoców pestkowych.

Według danych Fruit-Inform, ukraińscy importerzy w 2015 roku kupili rekordowo małe ilości owoców pestkowych - brzoskwiń, nektarynek, moreli oraz śliwek, pomimo tak naprawdę niskiej produkcji własnej tych gatunków.

Przypomnijmy, że ukraińska produkcja owoców pestkowych zmniejszyła się bardzo gwałtownie w bieżącym roku, z powodu niesprzyjających warunków pogodowych - w niektórych gospodarstwach sadowniczych w południowych regionach kraju straty sięgały 90 proc.

Pomimo to, nie odnotowano wzrostu importu tych owoców, a wręcz przeciwnie, wielkość przywozu wyniosła zaledwie 19.200 ton, co oznacza spadek o 38 proc. w ujęciu rok do roku i 41 proc. spadek jeśli chodzi o porównanie do średniej z lat 2012-2014.

Przyczyny spadku importu należy szukać po stronie dewaluacji hrywny, co spowodowało znaczny wzrost cen importowanych produktów. Ceny moreli, dla przykładu, podwoiły się w ujęciu rok do roku, osiągając wysokość na ukraińskich rynkach hurtowych 45 hrywien za kilogram (2,10 USD/kg).

Uśredniona cena brzoskwini w lipcu 2015 roku to 26 hrywien za kilogram (1,18 USD / kg), podczas gdy w ubiegłym roku w tym samym okresie było to 15 hrywien za kg (1,28 USD / kg). Podobna sytuacja miała miejsce jeśli chodzi o śliwki, w sierpniu 2015 roku owoce te kosztowały na giełdach 15 hrywien za kilogram (0,67 USD/kg), a rok wcześniej 10 hrywien/kg (0,75 USD/kg).

W rezultacie zmian kurs walut, ceny owoców w dolarach pozostały praktycznie na zbliżonym poziomie natomiast w hrywnach znacznie wzrosły (cena śliwek wzrosła o 50 proc.).

 

 

Podobne
Eksport ukraińskich owoców jagodowych w 2015 roku
2015-12-16 11:05
Eksport ukraińskich owoców jagodowych w 2015 roku
Ukraina w bieżącym sezonie wyeksportowała rekordowe ilości owoców jagodowych, głównie do krajów unijnych, ale także do Rosji.
czytaj więcej
Rosja naciska na Ukrainę w sprawie sankcji
2015-12-07 08:00
Rosja naciska na Ukrainę w sprawie sankcji
Strona ukraińska informuje, że Rosjanie naciskają na to, aby Ukraina przyłączyła się do embarga skierowanego przeciw Unii Europejskiej - podał portal fruit-inform.com.
czytaj więcej
Maliny - Ukraina wchodzi do gry?
2015-12-03 12:05
Maliny - Ukraina wchodzi do gry?
Ukraińscy plantatorzy interesują się malinami. Lawinowo obsadzają ziemię tym gatunkiem. Sytuacja na rynku malin w Europie w ostatnim sezonie bardzo ich zachęciła do działania.
czytaj więcej
Serbia: znaczny wzrost eksportu jabłek do Rosji
2015-11-25 16:02
Serbia: znaczny wzrost eksportu jabłek do Rosji
Serbii od momentu wprowadzenia embargo udało się zwiększyć dostawy jabłek do Rosji prawie dwukrotnie.
czytaj więcej
Unijny handel zagraniczny jabłkami
2015-11-17 11:03
Unijny handel zagraniczny jabłkami
W porównaniu z eksportem, import jabłek na rynki unijne jest znikomy. A skąd bierzemy i gdzie wysyłamy ich najwięcej?
czytaj więcej
Ukraina: rośnie eksport jabłek na Białoruś
2015-11-12 17:03
Ukraina: rośnie eksport jabłek na Białoruś
Ukraina znacznie zwiększyła eksport jabłek na rynek białoruski. Nie ma jednak wątpliwości, że docelowym rynkiem zbytu dla tych owoców jest Rosja.
czytaj więcej
Ukraina: zainteresowanie Jonagoldem rośnie
2015-11-10 12:01
Ukraina: zainteresowanie Jonagoldem rośnie
Ukraińscy sadownicy otwierają się na nowe, „zachodnie” odmiany. Najbardziej przypadł im do gustu Jonagold i to jego powierzchnia nasadzeń rośnie najszybciej.
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.