Logowanie / Rejestracja Koszyk: 0 szt. 0
Dzisiaj jest poniedziałek 17 luty 2020. Od wczoraj dodano 1541 ceny w 9 kategoriach. Życzymy miłego dnia.

Ukraina, Uzbekistan – dobre perspektywy eksportu arbuzów

Arbuzy
  |   Źródło:
Wydaje się, że w tym roku bardzo korzystnie rysują się perspektywy dla eksportu arbuzów z Ukrainy i Uzbekistanu do krajów Unii Europejskiej.

Według analityków EastFruit, w tym roku istnieją bardzo dobre warunki do eksportu ukraińskich i uzbeckich arbuzów do krajów UE. We Włoszech cena hurtowa arbuza przekracza 1 euro za kg. Pomimo ekspansji obszarów uprawy, wysokie ceny arbuza odnotowano również w Hiszpanii. Praktycznie wszystkie kraje południowej Europy zgłaszają problemy z plonami arbuza, co jest spowodowane nadzwyczajnie zimną wiosną tego roku i problemami z jakością produktu.

Jednocześnie okres wakacyjny w tych krajach jest w pełnym rozkwicie, a popyt na arbuzy w tym czasie jest tradycyjnie wysoki. Dlatego też eksport do krajów północnych jest również ograniczony, co powoduje, że ceny tam są jeszcze wyższe.

W tym samym czasie na Ukrainie ceny arbuza na południu spadły już poniżej 17 eurocentów za kg, a presja na ich dalszą zniżkę utrzymuje się. Te same arbuzy na zachodniej granicy Ukrainy kosztują nawet za 30 eurocentów za kg, co sprawia, że ​​jego eksport jest całkiem opłacalny.

Jeszcze niższe są ceny arbuzów w Uzbekistanie - teraz można go kupić na rynku hurtowym za mniej niż 8 centów europejskich za kg. Z pola arbuz można kupić za 5-6 centów za kg. Biorąc pod uwagę opakowanie, arbuz uzbecki będzie kosztował eksportera (lub importera, jeśli zdecyduje się kupić produkty w terenie) już 10-11 centów. Jednak biorąc pod uwagę wysokie koszty dostawy do granicy UE, arbuz uzbecki kosztuje jedną trzecią drożej od ukraińskiego, ale mimo to cena nadal pozostaje atrakcyjna, biorąc pod uwagę wysokie ceny w UE.

„Teraz jest idealny czas na dostarczenie arbuza do UE z Ukrainy i Uzbekistanu. Po pierwsze, ukraiński konsument z nieufnością patrzy na wczesnego arbuza, obawiając się zwiększonego poziomu azotanów, a w UE nie ma takich błędnych wyobrażeń, więc wczesny arbuz jest zawsze dobrze przyjmowany. Wysokie ceny na miejscu w UE i dobra jakość arbuzów ukraińskich przyczyniają się do eksportu. A w Uzbekistanie jest teraz szczyt sezonu tych owoców, więc są one tanie i można natychmiast kupić dużą ilość produktów wysokiej jakości - mówi Andrij Jarmak, ekonomista w dziale inwestycji Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

„Istnieją jednak problemy. Głównym problemem jest skład odmianowy i wielkość owocu arbuza. W UE konsumenci coraz częściej preferują odmiany arbuza o małych rozmiarach. Bardzo popularne są również odmiany żółte. Jednak na Ukrainie i w Uzbekistanie uprawia się głównie tradycyjne wielkoowocowe odmiany z nasionami. Innym problemem jest brak certyfikacji GlobalGAP. większości producentów ukraińskich i całkowity brak tej certyfikacji w Uzbekistanie. To znacznie ograniczą możliwość eksportu produktów do Unii Europejskiej. Uzbekistan ma również problem z dostępnością wysokiej jakości opakowań - powiedział Andrij Jarmak.

Według EastFruit, Ukraina należy do 25 największych światowych eksporterów arbuza. Jednak z państw przestrzeni postsowieckiej jeden kraj wyprzedza Ukrainę w tym zakresie i, co nie dziwi, to Rosja. Faktem jest, że w Rosji istnieją preferencyjne taryfy na transport kolejowy arbuzów, co czyni je bardzo konkurencyjnymi cenowo na Białorusi, a także w krajach bałtyckich, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia, gdzie eksportuje się prawie cały arbuz rosyjski.

Uzbekistan nie jest jeszcze jednym z głównych eksporterów arbuza, ponieważ zawsze specjalizował się w droższych uprawach melona. Jest jednak prawdopodobne, że w tym roku arbuz uzbecki zostanie dostarczony do UE po raz pierwszy, a być może nawet do krajów Bliskiego Wschodu. I wreszcie, co nie mniej ważne, przyczyni się do tego całkowicie szalony sezon cebuli 2018/2019 roku. Stosunki handlowe ustanowione przy okazji dużego eksportu cebuli z Uzbekistanu do krajów UE mogą przyczynić się do pojawienia się uzbeckich arbuzów na rynkach krajów Unii, zwłaszcza że ceny są korzystne.

Jeszcze jeden kraj Azji Środkowej może stać się dostawcą arbuzów do UE w tym roku - Kazachstan. Powody są takie same - nowe więzi handlowe dzięki dostawie cebuli. Jest jednak jeszcze jeden powód - szybki rozwój produkcji arbuzów na południu Kazachstanu, w regionach graniczących z Uzbekistanem, gdzie warunki ich uprawy są bardzo dobre, a transport i formalności w zakresie dostaw produktów na rynek rosyjski są dużo łatwiejsze.

Podobne
Arbuzy
2019-06-14 20:17
Ceny arbuzów poniżej 2 złotych?
Trwa sezon arbuzowy i ceny tych owoców spadają. Jak tak dalej pójdzie, to cena średnia tych owoców wkrótce zejdzie poniżej poziomu dwóch złotych za kilogram.
czytaj więcej
Arbuzy
2019-05-28 22:39
Arbuzy tańsze, ale jeszcze nie tanie
Sezon arbuzów importowanych z Ameryki Południowej nabiera rumieńców. Ceny spadają, jednak jeszcze nie są one niskie. Po ile arbuzy w hurcie?
czytaj więcej
Arbuzy
2019-05-13 20:25
Sezon arbuzów wyraźnie przyspiesza
Podaż arbuzów z południa Europy szybko rośnie, a ich ceny spadają i to bardzo dynamicznie.
czytaj więcej
Arbuzy
2019-05-08 19:21
Startuje sezon hiszpańskich arbuzów
Sezon handlowy hiszpańskich arbuzów w Polsce wystartował. Jak kształtują się ceny tych owoców?
czytaj więcej
Dodaj komentarz
Dodając komentarz jako niezalogowany użytkownik, obok komentarza zostanie umieszczony Twój adres IP
Redakcja nie odpowiada za treści umieszczane w serwisie przez użytkowników. W przypadku pojawienia się treści uznawanych powszechnie za obraźliwe Redakcja podejmie starania mające na celu niezwłoczne usunięcie takich materiałów. W przypadku umieszczenia przez użytkownika treści uznawanych za obraźliwe lub innych treści niezgodnych z prawem, portal zastrzega sobie prawo do natychmiastowego i trwałego usunięcia z listy użytkowników.