Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

A może działalność pozarolnicza?

2010-06-15 00:00
Od uprawy i hodowli do własnego przedsiębiorstwa. Europa docenia rolników, którzy chcą wykorzystać swój potencjał. Pomoc jest im udzielana także w ramach preferencyjnych kredytów. – informuje Polska Dziennik Bałtycki: Dodatek

Rolnicy, którzy mają problem ze sprawnym funkcjonowaniem w unijnej rzeczywistości, na przykład z powodu prowadzenia tylko niewielkiej produkcji rolnej, mogą pomyśleć o wykorzystaniu posiadanego potencjału (zabudowań, gruntu, dodatkowych atutów) w działalności pozarolniczej (np. agroturystyka, małe przedsiębiorstwo produkcyjne). Oczywiście takie „przestawienie" wymaga środków na inwestycje.

Skąd je pozyskać? Z unijnych dotacji bądź kredytu! Jedną z instytucji, które wspierają rolników w takich działaniach, jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (EFRWP). Powstał w 1990 roku na mocy umowy zawartej miedzy polskim rządem a Komisją Wspólnot Europejskich. To organizacja pozarządowa, której jednym z kilku statutowych celów jest rozwój szeroko rozumianej pozarolniczej małej i średniej przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Cel ten osiągany ma być poprzez udzielanie rolnikom kredytów na preferencyjnych zasadach.

Kredyty udzielane są mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom na terenach wiejskich (w tym w miastach do 20 tys. mieszkańców). Pozyskane w ten sposób pieniądze przeznaczone mogą być na zakładanie lub rozwój przedsięwzięć gospodarczych w dziedzinie produkcji, handlu lub usług.

Kredytowaniem może być objęte do 100 proc. wartości kosztorysowej brutto przedsięwzięcia, a kredyty mogą być udzielane w wysokości od 20 tys. do 1 mln zł. Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na kredyt w wysokości do 20 tys. złotych. Kredytobiorcy mogą liczyć na karencję w spłacie. Informacji na ten temat zasięgnąć można w Gospodarczym Banku Wielkopolski SA., Banku Polskiej Spółdzielczości SA., Mazowieckim Banku Regionalnym S.A., Banku Gospodarki Żywnościowej SA. oraz w wybranych bankach spółdzielczych.

Osobne linie kredytów EFRWP stworzył dla samorządów, organizacji i instytucji, które mają wpływ na rozwój obszarów wiejskich w różnych dziedzinach życia.

Rolnicy zaciągający kredyty w bankach komercyjnych na założenie bądź rozwój mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa mogą liczyć na poręczenie kredytowe. Udziela go spółka „Poręczenia Kredytowe” sp. z o. o., założona przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Kredytobiorca, który stara się o poręczenie, musi oczywiście posiadać zdolność kredytową odpowiednią do uzyskania kredytu, o który się stara. Poręczeniem objęte może być do 70 proc. kapitału kredytu. Maksymalna kwota poręczenia może wynosić 500 tys. zł.

Źródło: za Polska Dziennik Bałtycki: Dodatek

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem