Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (01-07.06.2009)

2009-06-08 00:00
W pierwszym tygodniu czerwca najbardziej istotnym czynnikiem, mającym wpływ na ceny na zielonych rynkach, były warunki pogodowe. Utrzymujące się opady oraz chłód negatywnie wpłynęły na wegetację wielu warzyw, a także truskawek. Na rynku dało się odczuć malejącą podaż kalafiorów, ogórków czy pomidorów.

Złe warunki atmosferyczne szczególnie mocno dotknęły uprawy truskawek. Woda na plantacjach powoduje, że owoce zaczynają gnić. Jednak przez cały omawiany tydzień utrzymywały się bardzo niskie ceny truskawki spod osłon (na poziomie 3 zł/łubianka). Droższe były truskawki gruntowe (4-7 zł/łubianka). Dopiero w piątek po południu niska podaż popchnęła nieco do góry ceny truskawek (3,50-5 zł/łubianka truskawek spod osłon i do 10 zł/łubianka gruntowych). Ceny skupu truskawki na przemysł pozostawały na poziomie 1,50 zł/łubianka truskawki z szypułką i nieco ponad 2 zł/łubianka truskawki bez szypułki. W nadchodzącym tygodniu skup zaczną prowadzić duże zakłady przetwórcze.

W omawianym okresie na stabilnym poziomie 1,50-1,70 zł/kg utrzymywały się ceny eksportowych jabłek (odmiany czerwone kalibru 70+, pakowane w karton). Jednak pod koniec tygodnia dał się odczuć pewien wzrost zainteresowania jabłkiem ze strony rynku rosyjskiego.

Jeśli chodzi o warzywa, to w zasadzie stabilne były ceny warzyw korzeniowych oraz kapusty „starej”. Natomiast generalnie spadały średnie ceny młodej kapusty, kapusty pekińskiej oraz kalafiorów. Jednak można się spodziewać odwrócenia tej tendencji, o ile utrzyma się niekorzystna aura. W niektórych rejonach kraju ceny kalafiorów lub kapusty młodej zaczęły rosnąć już w czwartek.

Przez cały omawiany okres drożały ogórki i pomidory. Średnia cena ogórków długich wzrosła w ciągu tygodnia o 0,25 zł/kg, natomiast ogórków krótkich o 0,75 zł/kg. Za pomidory wielkości B, pakowane w kartony po 6 kg płacono na koniec tygodnia średnio o około 0,50 zł/kg więcej, za pomidory BB płacono średnio o 0,25 zł/kg więcej, natomiast pomidory BBB zdrożały średnio o 0,20 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem