Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (02-08.03.2009)

2009-03-09 00:00

Pierwszy tydzień marca upłynął na zielonych rynkach pod znakiem ożywienia w ruchu cen. Zmieniały się ceny zarówno warzyw krajowych jak i warzyw oraz owoców importowanych. Dominującym kierunkiem zmian cenowych był wzrost.

Na tym tle stabilnością wyróżniały się ceny jabłek w eksporcie. Poziom cen nie zmienił się w relacji tydzień do tygodnia, nawet pomimo ożywienia w eksporcie na Ukrainę, które było związane z zapowiedzianym na 6 marca podwyższeniem cła. W minionym tygodniu na Ukrainę trafiło naprawdę dużo polskich jabłek.

W omawianym okresie, jeżeli chodzi o krajowe warzywa, drożały buraki ćwikłowe, pory, selery oraz kapusta pekińska. Średnia cena „pekinki” pakowanej w karton wzrosła z poziomu 1,20 zł/kg do 1,35 zł/kg, przy czym można się spodziewać, iż ceny w rejonach gdzie kapusta ta jest wciąż tańsza (np. woj. łódzkie) będą równały do cen maksymalnych (obecnie jest to 1,50 zł/kg w okolicach Warszawy). Generalnie daje się zauważyć, iż podaż warzyw krajowych zaczyna maleć, co najwyraźniej widać w przypadku porów. Malejąca podaż wpływa na wzrost cen. Nie dotyczy to jednak cebuli oraz kapusty białej, których ceny pozostają stabilne przynajmniej od połowy lutego. Natomiast wyraźny trend spadkowy wykazała, w omawianym okresie, cena kapusty czerwonej. Od początku marca średnia cena tej kapusty zmalała o około 25 proc. do poziomu 0,40 zł/kg.
Ceny większości importowanych warzyw ciepłolubnych rosły w omawianym okresie. Pomidory, papryka, sałaty odrabiały przez cały miniony tydzień spadki cenowe z lutego. W przypadku pomidorów, ich cena była wyższa od tej z początku lutego, a cena papryki czerwonej wynosiła 7,50 zł/kg niższa czyli była tylko nieznacznie niższa od ceny z początku ubiegłego miesiąca, która wynosiła 8 zł/kg.

Taniały natomiast importowane ogórki i jest to tendencja, która trwa nieprzerwanie od początku lutego.

Na naszym rynku wciąż widać skutki mniejszej podaży hiszpańskich mandarynek. Utrzymuje się ich wysoka cena – ponad 62 zł/10 kg (luz). To powoduje, że z kolei sprzedaż pomarańczy jest lepsza, bo ich podaż na rynku jest wyższa, a cena jest dla odbiorców bardziej atrakcyjna (średnio 30-45 zł/10 kg).

W omawianym okresie dał się odczuć spadek podaży bananów i w konsekwencji ich cena rosła przez cały tydzień do poziomu 5,20-5,60 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem