Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (03-09.08.2009)

2009-08-09 00:00
Początek sierpnia nie przyniósł dużych zmian w sytuacji cenowej na rynku owocowym. Sezon wiśniowy jest dla sadowników stracony, ceny skupu wiśni ustabilizowały się na poziomie 0,50-0,70 zł/kg.

Jednak sadownicy nie ustają w protestach przeciw takiej sytuacji, tym bardziej, że przed nimi główne zbiory jabłek, a KUPS już zapowiedział, że cena skupu „przemysłu” nie przekroczy 0,20 zł/kg. Póki co kończy się odmiana Early Geneva. Cena eksportu Genevy była w minionym tygodniu stabilna – w okolicach 1,00 zł/kg.

Nie zmieniła się też sytuacja z cenami śliwek. Tam, gdzie śliwki są w obfitości (południe i południowy wschód kraju), ceny są na poziomie od 1 zł/kg. Tam gdzie śliwek jest mało (Podlasie, Mazowsze) ceny są na poziomie 4,00 zł/kg.

Na koniec tygodnia ceny skupu malin spadły do poziomu 2,40-3,20 zł/kg (w zależności od jakości).
Większość cen świeżych warzyw była, w omawianym okresie, stabilna, bądź zmieniała się w minimalnym zakresie. Widać było spadkową tendencję cen papryki, ale trend ten nie był zbyt dynamiczny. Papryka czerwona i żółta kończyły tydzień na poziomie średnim 3,30 zł/kg, biała 2,20 zł/kg, a zielona 1,75 zł/kg.

W dalszym ciągu natomiast drożały kalafiory i brokuły, choć po dużych wzrostach cen z końca lipca, obecne zmiany były już niewielkie. Choć kalafiorów i brokułów brakuje na rynku, ich ceny są na tyle wysoki, że dalszy ich wzrost napotyka barierę popytu. Średnia cena kalafiorów w minionym tygodniu doszła do poziomu 2,80 zł/szt., a brokułów 2,30 zł/szt.

W analizowanym okresie cena kapusty pekińskiej utrzymała się na poziomie 1,00-1,20 zł/kg. Jednak z jakością „pekinki” są spore kłopoty, kapusta gnije od środka, co drastycznie zredukowało jej eksport. Na rynku wewnętrznym też jest trudniej o kapustę pekińską dobrej jakości, co może się to w końcu odbić na jej cenie.

Pierwszy tydzień sierpnia pomidory kończyły z niskimi cenami. Za pomidory wielkości B płacono średnio 1,58 zł/kg, za BB było to 1,83 zł/kg. Jednak daje się zauważyć spadającą podaż pomidorów, co również może przynieść wzrost ich ceny w kolejnych dniach.

Niskie pozostawały również ceny ogórków szklarniowych. Za ogórki długie płacono średnio 1,25 zł/kg, za krótkie 1,45 zł/kg, choć w przypadku ogórków krótkich widać spore regionalne dysproporcje cenowe. Cena minimalna wynosiła 1,10 zł/kg a maksymalna 1,70 zł/kg. Nie mniej ogórków spod osłon jest na rynku sporo. Gorzej wygląda sytuacja z ogórkami gruntowymi, którym nie sprzyjała zbytnio pogoda. Za ogórki na konserwowanie płacono 1,80-2,70 zł/kg, a za ogórki na kiszenie 1,35-2,00 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem