Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (06-12.07.2009)

2009-07-12 00:00

Kończy się zbiór truskawek, obecnie trwa on głównie w północno-zachodniej części kraju. W analizowanym okresie widać było malejącą podaż tych owoców, co przyniosło lekki wzrost cen. Za truskawki deserowe na eksport (odmiana Marmolada) płacono od 4 do 7 zł/kg. Truskawki przemysłowe miały ceny na poziomie 1,80 zł/kg (odszypułkowane).

Nabiera tempa skup porzeczek. Ceny porzeczki kolorowej kształtowały się na poziomie 0,80 zł/kg w skupie i 1,20 zł/kg loco zakład. Nie zmieniły się więc one w relacji tygodniowej. W omawianym okresie rósł popyt ze strony przetwórni na porzeczkę czarną. Rosły też jej ceny w skupach, jednak ten wzrost cen nie był zbyt duży i dotyczył tylko niektórych rejonów Polski. W końcówce tygodnia ceny były na poziomie 1,70-2,30 zł/kg w zależności od rejonu kraju.

Tanie pozostają czereśnie. Odrobina słonecznej pogody sprawiła, iż owoce te szybko dojrzewają i dużo ich trafia na rynek. Ceny, nawet od 1 zł/kg za mniej popularne odmiany i słabszą jakość. Bardzo dobrej jakości czereśnie miały ceny już od 3,50 zł/kg.

Rozpoczyna się skup wiśni. Na razie ceny nie imponują. W omawianym okresie pierwsze skupy oferowały od 0,70 do 1 zł/kg wiśni na mrożenie.

Wyższe niż w końcu czerwca, były w omawianym okresie ceny skupu malin. Za kilogram tych owoców płacono od 3,00 do 3,80 zł/kg.

Istotne informacje z rynku świeżych warzyw to przede wszystkim duży wzrost cen kalafiorów i brokułów, niska podaż ogórków szklarniowych i powrót spadkowego trendu cen pomidorów.
Jeżeli chodzi o kalafiory i brokuły to skończył się ich wysyp. W analizowanym okresie ceny kalafiorów wzrosły ze średniej 1,25 zł/szt. do 2,05 zł/szt. Brokuły drożały również, choć nie tak dynamicznie jak kalafiory. W relacji tygodniowej cena brokułów zmieniła się z 1,20 zł/szt. do 1,55 zł/szt.

Niska podaż ogórków szklarniowych przyniosła, w minionym tygodniu, zdecydowany wzrost ich cen. Za ogórki długie płacono przeciętnie 1,80 zł/kg (wzrost z 1,60 zł/kg w ciągu tygodnia), za krótkie 2,30 zł/kg (wzrost z 1,93 zł/kg). Jedną z przyczyn małej podaży ogórków jest to, że we wcześniejszym okresie wegetacji tych warzyw panowały niesprzyjające warunki atmosferyczne, było zimno i wiele zawiązków ogórków opadło. Ta sytuacja nieprędko się zmieni, gdyż trzeba czekać aż na rynek trafią ogórki z późniejszych nasadzeń.

Utrzymuje się natomiast duża podaż pomidorów, skutkiem czego ich ceny maleją. Na koniec minionego tygodnia za pomidory wielkości B płacono średnio 1,83 zł/kg (spadek z 2,42 zł/kg), a za BB - 2,00 zł/kg (spadek z 2,83 zł/kg).

Na rynku pojawiła się w minionym tygodniu polska papryka czerwona. Na razie jest jej niewiele i jest dość droga – od 6 do 7 zł/kg. Taniała natomiast papryka zielona, w przeciągu tygodnia jej średnia cena spadła z 3 zł/kg na 2,80 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Więcej informacji na temat sytuacji na rynku owoców i warzyw na konferencji Fresh Market 2009


 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem