Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (08-14.06.2009)

2009-06-14 00:10
W drugim tygodniu czerwca pogoda wciąż nie sprzyjała uprawom warzyw i owoców. Deszcze i chłód wpływały na podaż i ceny przede wszystkim truskawek oraz warzyw takich jak pomidory, fasolka szparagowa czy kalafiory.

W omawianym okresie ceny truskawek deserowych utrzymywały się w przedziale 3,50-7,00 zł/łubianka. Ceny skupu truskawki do przemysłu były na poziomie 2,20-2,60 zł/łubianka truskawki bez szypułki (do 3 zł loco zakład) oraz 1,30-1,60 zł/łubianka truskawki z szypułką (do 2,00 zł loco zakład).

W ubiegłym tygodniu rozpoczął się skup agrestu. Ceny, w zasadzie porównywalne do zeszłorocznych. Za kilogram agrestu płacono, w zależności od rejonu kraju, od 1,90 do 2,50 zł/kg.
Ostatnie partie polskich jabłek wędrują na eksport. Pomimo, że jest ich już niewiele, to chętnych do kupna wciąż jest sporo. Stąd cena jabłek rośnie. W omawianym okresie cena odmiany Idared, kaliber 70+ z kartonem wzrosła do 1,75 zł/kg.

W drugim tygodniu czerwca taniały również czereśnie. Przeciętna cena odmiany Burlat wynosiła w końcówce tygodnia 4,25 zł/kg.

Pojawiły się pierwsze prognozy co do zbiorów wiśni w bieżącym roku. Szacunki mówią o plonie mniejszym niż rok temu (ma to być około 150 tys. ton). Jako przyczyny mniejszych plonów wymienia się, z jednej strony, spadek areału upraw wiśni po nieopłacalnych latach 2006 – 2008, a z drugiej strony niesprzyjające warunki pogodowe w bieżącym roku (zwłaszcza majowe przymrozki).

Na rynku świeżych warzyw widać malejącą podaż warzyw „starych”. W drugim tygodniu czerwca rosły ceny buraków, selerów, pietruszki oraz cebuli. Spadek podaży wydźwignął w górę nawet ceny kapusty białej i czerwonej, na które do tej pory popyt był minimalny. Zmiany cen tych warzyw nie są oczywiście duże, w skali tygodniowej są to wzrosty kilkuprocentowe.
Pomimo niesprzyjającej pogody rosła, w omawianym okresie, podaż młodej kapusty i kapusty pekińskiej, co skutkowało obniżką cen tych warzyw. Pod koniec minionego tygodnia potaniały również kalafiory, choć pogoda hamuje wysyp tych warzyw. Ceny spadły o kilka procent w relacji tydzień do tygodnia. Na przekór deszczowej pogodzie taniały też ogórki zarówno długie jak i krótkie. Szczególnie mocno potaniały te drugie, średnia cena spadła z 3,00 zł/kg do 2,25 zł/kg w skali tygodnia. Generalnie można stwierdzić, że zła pogoda nie zdołała zahamować spadków cen tych warzyw, jednak bez wątpienia wpłynęła na dynamikę tych spadków. Przez cały drugi tydzień czerwca drożały natomiast pomidory. Pomidory wielkości B zdrożały średnio z 3,17 zł/kg do 3,42 zł/kg, natomiast pomidory BB zdrożały z 3,42 zł/kg do 3,58 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem