Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (09-15.02.2009)

2009-02-16 00:10

Drugi tydzień lutego nie przyniósł znaczących zmian cenowych na rynku owoców i warzyw. Warty podkreślenia jest fakt, iż niepokoje na rynku walutowym skutkujące dalszą deprecjację złotego w stosunku do euro i dolara, nie wpływały znacząco na ceny importowanych warzyw i owoców.

Niektóre warzywa, jak np. hiszpańskie brokuły lub ogórki taniały w relacji tydzień do tygodnia. Odwrócił się również wzrostowy trend cen sałaty lodowej, która na początku lutego wyraźnie drożała. Wzrost cen owoców cytrusowych w zeszłym tygodniu również był nieznaczny. Warto jednak zauważyć, iż kolejne tygodnie mogą mieć odmienny scenariusz. Pod koniec tygodnia dał się zauważyć mocniejszy trend wzrostowy cen warzyw importowanych z Włoch i być może ceny importu z innych krajów pójdą w tym samym kierunku.

Istotną informacją z minionego tygodnia jest fakt, że zmniejszony rosyjski popyt na polskie jabłka znalazł odzwierciedlenie w spadku cen jabłek odmian czerwonych. Natomiast nie wpłynęło to na ceny odmian żółtych, które utrzymały się, a nawet wzrosły. Za Goldena płacono 1,30 – 1,50 zł/kg (bez opakowania); za Mutsu było to 1,50 zł/ kg (bez opakowania). Co ciekawe o ile w rejonie Grójca cena Idareda (70+, bez opakowania) z przenaczeniem do Rosji spadła z 0,65 zł/kg do 0,55 – 0,60 zł/kg, o tyle za Idareda z południowo-wschodniej Polski odbiorcy ukraińscy płacili do 0,70 zł/kg.

Wciąż są zakłady przetwórcze zgłaszające zapotrzebowanie na jabłka przemysłowe. W omawianym okresie, w rejonie grójeckim, cena skupu jabłek przemysłowych była na poziomie 0,15 zł/kg.

Ceny warzyw krajowych w minionym tygodniu pozostawały raczej stabilne. Co do warzyw kapustnych – nie zmieniła się cena "pekinki" i kapusty białej. Tu pomógłby tylko wyraźny wzrost popytu ze strony rynku rosyjskiego. Lekko rosła cena kapusty czerwonej, natomiast kapusty włoskiej w dużym hurcie nie ma. Sytuacja zapewne ulegnie zmianie przed świętami wielkanocnymi – na rynek trafi kapusta włoska z chłodni, można się też spodziewać pewnego wzrostu popytu na wszystkie rodzaje kapusty.

Co do korzeniowych, można zauważyć, że maleje podaż warzyw wysokiej jakości, a popyt na dobrej jakości marchew, selery lub buraki jest spory. W przypadku marchwi, sytuacja ta zaowocowała wzrostem górnej granicy przedziału cenowego (do 1,50 zł/kg). Ceny buraków i selerów na razie są stabilne, jednak i w ich przypadku może dojść do sytuacji, że za bardzo dobry towar producenci będą otrzymywać cenę sporo wyższą od przeciętnej.

Źródło: fresh-market.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem