Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (11-17.05.2009)

2009-05-15 00:00

Drugi tydzień maja zaznaczył się lekką korektą ceny jabłek eksportowych. Przeciętna cena czerwonych odmian 70+ (wliczając opakowanie kartonowe) ustaliła się na poziomie 1,70 zł/kg; Idared miał cenę nieco wyższą – 1,80 zł/kg.

Średnia cena jabłek kalibru 80+ (wliczając opakowanie) również była na poziomie 1,80 zł/kg. Zmniejszyła się tym samym, różnica cenowa między jabłkami różnych kalibrów. Przyczyną tego jest fakt, iż na rynek trafia obecnie więcej jabłka dużego i ta zwiększona podaż wpływa hamująco na jego cenę. Jabłka odmian żółtych utrzymały swe ceny w relacji tygodniowej. Za Golden Delicious płacono do 2,20 zł/kg, a za Mutsu do 2,50 zł/kg (ceny z opakowaniem kartonowym).

W omawianym okresie rosła podaż młodej kapusty, co oczywiście prowadziło do spadku jej cen w hurcie. Pod koniec tygodnia cena ta była na poziomie 1,50-2 zł/szt. (z opakowaniem). Podobna sytuacja jest z młodą kapustą pekińską, której ceny pod koniec tygodnia były na poziomem 1,50-1,60 zł/kg. Oba te warzywa walczą na rynku z zapasami kapusty z minionego sezonu, które są jeszcze spore. Można też stwierdzić, opierając się na informacjach od producentów i handlowców, że popyt na młodą kapustę jest wyraźnie mniejszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W obrocie hurtowym zaczynają się powoli pojawiać krajowe kalafiory, na razie głównie na południu kraju. Cena tych kalafiorów w minionym tygodniu utrzymała się na poziomie 3,50 zł/szt. Do rodzimej sałaty masłowej i karbowanej dołączyła, pod koniec minionego tygodnia, sałata lodowa (1,50 zł/szt.).

W analizowanym tygodniu nadal było widać mocny trend spadkowy cen pomidorów. W relacji tydzień do tygodnia cena pomidorów wielkości BB (w kartonach po 6 kg) spadła ze średniego poziomu 6,13 zł/kg na 4,49 zł/kg. Nie było natomiast tak wyraźnego trendu spadkowego w przypadku cen ogórków szklarniowych. Ceny zarówno ogórków długich i krótkich wahały się w ciągu całego tygodnia, by zakończyć go na średnich poziomach wyższych niż tydzień wcześniej (długie 3,13 zł/kg, krótkie 3,55 zł/kg).

Jeśli chodzi o ceny warzyw „starych”, z przechowalni, to utrzymuje się nadpodaż kapusty białej i czerwonej, których ceny pozostają na bardzo niskich poziomach (w skupach to 15 - 20 gr/kg za kapustę białą i 20 - 30 gr/kg za czerwoną). W cenie utrzymują się warzywa takie jak selery, pietruszka lub marchew, których malejącą podaż uzupełnia import. W omawianym okresie znacząco podrożała importowana marchew (do 3 zł/kg), a także importowane pory (do 5 zł/kg). Stabilna pozostała natomiast cena importowanych brokułów (do 2,40 zł/szt.), niedługo zresztą można się spodziewać pierwszych brokułów krajowych (podobnie jak w przypadku kalafiorów najpierw na południu kraju).

Na koniec informacja o truskawkach, które już niedługo zdominują rynek owocowy w Polsce. Ceny krajowych truskawek (na razie tych spod osłon) kształtowały się, w minionym tygodniu na poziomie 7 – 9 zł/kg. Cena ta jest sporo niższa niż w analogicznym okresie minionego roku i sugeruje, iż trend wzrostowy ceny truskawek, który trwał przez kilka ostatnich lat (a który wyraźnie słabł w 2008 r) został wyhamowany. Producenci truskawek z niepokojem oczekują zbiorów, a powodem z jednej strony są majowe przymrozki, które w niektórych rejonach kraju mocno dotknęły uprawy, a z drugiej strony niepokój budzą informacje o zapasach mrożonej truskawki z zeszłego sezonu, jakie pozostały w zakładach przetwórczych.

Majowe przymrozki dotknęły nie tylko uprawy truskawek. W niektórych rejonach kraju (np. grójeckie) nocne chłody dały się też we znaki jabłoniom, gruszom i wiśniom.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem