Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (15-21.06.2009)

2009-06-21 00:00

Trzeci tydzień czerwca nie przyniósł dużych zmian w cenach świeżych owoców i warzyw. Wyjątkiem były pomidory, które mocno taniały oraz jabłka, których jest już mało w magazynach i których ceny w minionym tygodniu rosły.

Popyt na polskie jabłka wciąż jest spory, stąd przy niewielkiej podaży, cena znacząco poszła do góry. Za Idareda kalibru 70+, w kartonie płacono w omawianym okresie do 2,30 zł/kg, co oznacza wzrost o około 0,50 zł/kg w relacji tygodniowej.

Taniały natomiast czereśnie, których jakość w tym roku nie jest najlepsza. Dużo czereśni jest popękanych, owoce łatwo się psują i słabo znoszą transport. Trudno przy takiej jakości mówić o eksporcie. Powodem takiego stanu rzeczy jest pogoda, która w tym sezonie wyjątkowo nie sprzyjała czereśniom. Ceny czereśni spadły ze średniego poziomu 4,50 zł/kg na 3,50 zł/kg.
Wciąż bardzo tanie są truskawki i nie ma raczej co spodziewać się wzrostu ich cen. Ceny truskawek deserowych, których podaż jest duża, mieściły się w przedziale od 1,50 zł/kg (odm. Honeoye) do 3,75 zł/kg (odm. Marmolada na eksport). Zdecydowanie mniejsza jest podaż truskawek przemysłowych. Przy tak niskich cenach – 0,60 do 0,80 zł/kg za truskawki z szypułką oraz 1,10 – 1,25 zł/kg bez szypułki – wielu plantatorów nie sprzedaje „przemysłu”, a i zakłady przemysłowe nie zgłaszają dużego popytu.

Ceny skupu agrestu utrzymują się na podobnym poziomie jak tydzień wcześniej – 1,6 – 2,50 zł/kg w zależności od rejonu kraju.

Na rynku świeżych warzyw dominowały spadki cen, choć nie były one w większości zbyt duże. Taniały: kapusta pekińska (do średniej 1,28 zł/kg), młoda marchew (do 2,30 zł/kg), ogórki szklarniowe długie i krótkie (poniżej 2 zł/kg oba rodzaje), brokuły (do 1,90 zł/szt.), kalafiory (do 1,90 zł/szt.), choć te ostatnie pod koniec tygodnia zdrożały w Małopolsce (do 2,00 – 2,50 zł/szt.) z powodu spadku podaży. Mocno staniała młoda kapusta, jej cena minimalna spadła z 0,50 zł/kg do 0,25 zł/kg. Jak już wspomniano wyżej, odwrócił się trend w cenie pomidorów. Po 2 tygodniach wzrostów ceny zaczęły spadać. W przypadku pomidorów wielkości B był to spadek z przeciętnej ceny 3,42 zł/kg do 2,92 zł/kg, a w przypadku pomidorów wielkości BB z 3,58 zł/kg na 3,08 zł/kg. Oznacza to, że pomidory BB są tańsze niż w „dołku cenowym” z końca maja (3,17 zł/kg), a pomidory B zbliżyły się do tego punktu (2,70 zł/kg).

W minionym tygodniu wrosła natomiast cena „starej” cebuli – do średniej 0,95 zł/kg. Po sporym spadku w okresie długiego weekendu do 4 zł/kg, wzrosła również cena fasolki szparagowej do 5 – 6 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl



Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem