Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (23.02-01.03.2009)

2009-03-04 00:10

Koniec lutego przyniósł przede wszystkim pewne ożywienie w eksporcie jabłek na wschód oraz wzrost cen większości owoców i warzyw importowanych. Ceny warzyw krajowych w zasadzie pozostawały stabilne.

Wzrost ilości jabłek sprzedawanych na rynki wschodnie skorelowany był ze wzrostem cen – przede wszystkim Idareda i innych odmian czerwonych. Przeciętna cena jabłek kalibru 7+, pakowanych w karton wzrosła, w minionym tygodniu do 0,85 zł/kg. Zmiana ceny nie była więc zbyt duża, jednak można przypuszczać, iż trend wzrostowy może być kontynuowany. Jabłka mogą jeszcze drożeć, gdyż coraz większa ich ilość pochodzi z komór KA. Dodatkowym czynnikiem, który ożywił handel jabłkami na Ukrainę, były informacje, że na początku marca ma wzrosnąć ukraińskie cło na importowane jabłka.

W ostatnim tygodniu lutego rosły ceny zarówno mandarynek jak i pomarańczy. Najmocniej drożały hiszpańskie mandarynki. Pod koniec tygodnia cena za owoce kalibru 2-3 wzrosła do poziomu nawet 62 zł/10 kg. Na tle mandarynek, wzrost ceny pomarańczy nie był tak duży, w związku z czym rosła ich relatywna atrakcyjność dla kupców. Cena cytryn pozostała stabilna na poziomie około 3 zł/kg.

W analizowanym okresie drożały importowane warzywa, zarówno te ciepłolubne z południa Europy, jak i np. pory lub kalafiory trafiające do Polski z Francji, Holandii lub Belgii. Stabilna, w minionym tygodniu, pozostawała cena ogórków szklarniowych. Te importowane mają już konkurencję w postaci ogórków ze szklarni krajowych. Kolejnym odstępstwem od trendu wzrostowego była cena sałaty lodowej, która kończyła tydzień na średnim poziomie 2,9 zł/szt., co oznacza kilkunastoprocentowy spadek w relacji tygodniowej.

Jak już wspomniano stabilne pozostawały, w omawianym okresie, ceny większości warzyw krajowych. Pewien wzrost odnotowano w przypadku średniej ceny selerów (1,25 zł/kg selerów mytych) wynikający z wyrównania w górę regionalnych różnic w cenie tego warzywa. Ponadto dał się zauważyć wzrost popytu na wysokiej jakości mytą marchew, w związku z czym jej cena sięga poziomu 1,3-1,4 zł/kg, czyli ceny po jakiej sprzedaje się marchew importowaną z Holandii.
W końcówce lutego nadal główną pozycją w eksporcie warzyw na wschód pozostawała kapusta pekińska. Handel innymi warzywami wypadał dużo słabiej. Można jednak oczekiwać, że w nadchodzącym miesiącu eksport warzyw powinien się ożywić.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem