Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (27.04-03.05.2009)

2009-05-03 00:00

W ostatnich dniach kwietnia, sytuację cenową na zielonych rynkach można opisać jako rozwój i kontynuację wcześniejszych trendów. Ważnym czynnikiem, mającym wpływ na ceny, jest oczywiście pogoda – powróciły ciepłe i słoneczne dni, co sprzyja nowalijkom. Jednak zagrożeniem dla wielu upraw staje się brak opadów.

W minionym tygodniu, krótszym z powodu majowych świąt, ceny jabłek znów powędrowały w górę. Przy utrzymującym się wysokim popycie z zagranicy, na rynku widać malejącą podaż jabłek. W magazynach towaru dobrej jakości jest coraz mniej, a do tego niektórzy producenci wstrzymują się wciąż z otwieraniem komór przechowalniczych. Stąd też ceny jabłek odmian czerwonych doszły, w omawianym okresie, do poziomu 1,80 zł/kg (kaliber 70+, KA, z opakowaniem kartonowym), cena popularnej wśród kupców odmiany Ligol dochodziła do 1,90 zł/kg (kaliber 75+, KA, z opakowaniem), natomiast ceny odmian żółtych (kaliber 70+, KA, z opakowaniem) wynosiły odpowiednio 2,30 zł/kg Golden Delicious i 2,50 zł/kg Mutsu. Sezon jabłek powoli zbliża się do końca, niedługo zostaną one wyparte przez truskawki.

Na rynku warzyw świeżych był to kolejny tydzień rosnącej podaży nowalijek, tym razem bez nocnych przymrozków w tle. Stąd i spadające ceny tych warzyw. Taniała młoda kapusta o około 1 zł/szt. w relacji tygodniowej do średniego poziomu 3 zł/szt.), sałata (do poziomu 10-18 zł/16 szt.), ogórki szklarniowe (długie 2,75-3,00 zł/kg; krótkie 3,20-3,60 zł/kg) oraz minimalnie pomidory (do poziomu 45-54 zł/karton 6 kg w zależności od wielkości).

Trwa również sezon szparagowy. Cena białych szparagów w minionym tygodniu kształtowała się od 3,50 do 4,00 zł/kg, a zielonych od 4,50 do 5,00 zł/kg. Szparagów jest dużo i ich ceny raczej nie będą wyższe.

Jeśli chodzi o warzywa „stare”, ich ceny w analizowanym okresie pozostawały raczej stabilne, warto jednak odnotować, iż po okresie wzrostów napędzanych spadającą podażą, nieznacznie obniżyła się przeciętna cena marchwi, a znaczniejszy spadek zanotowano w cenach skupu selera, w tych regionach kraju gdzie były one najwyższe.

Ceny większości importowanych warzyw oraz owoców południowych również pozostawały stabilne. Istotnym wyjątkiem, jeśli chodzi o warzywa była mocna obniżka (ponad 20 proc. w skali tygodnia) cen brokułów. Natomiast w przypadku owoców wyjątkiem były banany, które od kilku tygodni co prawda taniały, ale tym razem obniżka ceny była o wiele mocniejsza – do poziomu 74 – 80 zł/kg.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem