Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl (30.03-05.04.2009)

2009-04-05 00:00
Przełom marca i kwietnia na rynku świeżych owoców i warzyw nie przyniósł żadnych niespodzianek, jeżeli chodzi o sytuację cenową. Czynnikami, które w największym stopniu miały wpływ na ceny warzyw i owoców były: malejąca podaż „starych” warzyw krajowych, ożywienie handlu związane z nadchodzącą Wielkanocą oraz rosnąca ilość nowalijek.

Wpływ nadchodzących świąt widać było w handlu jabłkami. Wielu producentów nie chce otwierać komór przechowalniczych przed Wielkanocą i w omawianym okresie widać było, iż na rynek trafia mniej jabłek. Ceny jabłek na eksport nie zmieniły się zasadniczo w relacji tygodniowej, nie mniej pewien wzrost cen odmian czerwonych dało się zauważyć. Za jabłka w kartonie, kalibru 7+ płacono do 1,20 zł/kg. Za odmiany żółte płacono 1,80 (Golden) – 2,00 zł/kg (Mutsu).
Mniej skupowano też jabłek przemysłowych, a ich ceny pozostawały stabilne – od 15 do 20 gr/kg w skupach w rejonie grójeckim.

Spadająca podaż warzyw z poprzedniego sezonu, powoduje oczywiście wzrost ich cen. Widać to dobrze na przykładzie marchwi i selerów, oczywiście tych dobrej jakości. Marchwi krajowej jest już mało, a w niektórych rejonach (centrum kraju) praktycznie jej nie ma. Stąd ceny marchwi (zarówno polskiej jak i importowanej) szły w górę, osiągając maksimum na poziomie 2,30 zł/kg. Cena mytych selerów sięgała w minionym tygodniu 2 zł/kg.

Podaż kapusty pekińskiej również maleje, co przy utrzymującym się dużym na popycie, spowodowało wzrost cen nawet do poziomu 2,50 zł/kg (wliczając opakowanie).

Natomiast wzrost cen buraków, cebuli oraz kapusty czerwonej i białej jest na razie niewielki. Na rynku widać też wzrost zainteresowania ziemniakami. Ich cena sięgała, w omawianym okresie 0,70 zł/kg.

Na rynek trafia coraz większa ilość nowalijek, co ma wpływ na ich ceny. Tanieją polskie ogórki szklarniowe oraz sałata, choć ta ostatnia jest wciąż droższa niż sałata importowana. Podobnie jest z polskimi pomidorami. Ich cena spada, ale pomidory importowane są wciąż dużo tańsze. W minionym tygodniu kilogram hiszpańskich pomidorów miał przeciętną cenę 7 zł/kg. W relacji tydzień do tygodnia widać było również spadek ceny importowanej papryki czerwonej, która kosztowała średnio 8 zł/kg. Drożały natomiast brokuły i był to wzrost wyraźny – z poziomu 3,65 zł/szt. w końcówce marca do średniej ceny 5,40 zł/szt. na początku kwietnia.

W miarę stabilne pozostawały ceny owoców południowych. Banany od dłuższego czasu mają stabilną cenę około 105 zł/18 kg. Wyjątkiem były mandarynki, których jest coraz mniej na rynku, co znajduje odbicie we wzroście ich ceny (około 55 – 56 zł/10 kg mandarynki sypanej).

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem