Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Analiza cen fresh-market.pl HURT (29.09-05.10.2008)

2008-10-04 00:00

Na przełomie września i października spadły ceny jabłek przemysłowych. Na koniec tygodnia w skupach płacono za nie 0,15-0,17 zł/kg. Spowodowane jest to tym, że w centrum zainteresowania jest teraz zbiór jabłek deserowych, a przy tym pojawiło się sporo „spadów” i podaż jabłek przemysłowych mocno wzrosła.

Ceny jabłek deserowych pozostają na razie niskie i stabilne. Najtańsze odmiany – Lobo i Cortland, kaliber 7+ miały ceny około 0,70-0,75 zł/kg. Ceny odmian późniejszych oscylowały wokół złotówki za kilogram. Przypomnijmy, że zdaniem specjalistów, wzrostu cen jabłek można się spodziewać od nowego roku. Przy czym zdecydowanie lepszą cenę uzyskają ci, którzy będą w stanie zaoferować jednorazowo kilkaset ton owoców.

Coraz mniej świeżych śliwek trafia na rynek. W minionym tygodniu za śliwki kalibru 4+, na eksport płacono 1,70 zł/kg (z opakowaniem). Za śliwki z chłodni płacono 2,10-2,20 zł/kg.

Na rynku warzyw utrzymały się generalnie trendy z końca września. Stabilne są w zasadzie ceny warzyw korzeniowych. Wyraźnie daje się natomiast zaobserwować mniejszą podaż kalafiorów i brokułów. Średnia cena kalafiorów wynosiła 2,00-2,20 zł/szt., brokuły kończyły tydzień ze średnią ceną 2,05 zł/szt.

Choć ilości polskiej papryki na rynku maleje, jej ceny pozostają stabilne. Na koniec minionego tygodnia cena papryki czerwonej w I klasie jakości, pakowanej w karton utrzymywała się na poziomie 3,40-3,50 zł/kg. Droższa papryka nie znalazłaby nabywców.

Jak informowaliśmy w minionym tygodniu, GUS podał szacunki zbiorów warzyw. Najgorzej wypada cebula – około 20 proc. mniej niż w 2007 r. W niektórych regionach kraju cebuli jest wyraźnie mniej i jest ona gorszej jakości, ale średnia cena, na razie utrzymuje się na w miarę stałym poziomie 0,50-0,60 zł/kg.

Po stabilnej końcówce września podrożały pomidory. Na koniec minionego tygodnia ceny pomidorów (wliczając opakowanie kartonowe) były następujące: wielkość B - 3,18 zł/kg; wielkość BB - 3,38 zł/kg. Takie ceny są już barierą dla popytu efektywnego. Ilość pomidorów sprzedawanych w dużym hurcie zaczęła spadać pod koniec tygodnia.

Mała ilość ogórków szklarniowych na rynku, zwłaszcza w centrum Polski, zaowocowała wzrostem ich cen do przeciętnego poziomu 4,75 zł/kg - za ogórki długie i 5,13 zł/kg - za ogórki krótkie.

Źródło: fresh-market.pl (ms)

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem