Teraz oglądasz:
PL | EN | RU

Fresh-market.pl to najbardziej aktualne na rynku ceny owoców i warzyw

Wykup abonament

Będzie reforma KRUS?

Propozycje zmian w systemie ubezpieczenia społecznego rolników (KRUS) padły podczas spotkania, które zorganizowało Forum Inicjatyw Rozwojowych Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.  Zdaniem Marka Zagórskiego, prezesa fundacji, o uprawnieniu do świadczenia powinien decydować nie hektar przeliczeniowy jak obecnie, ale dochód rolnika z działalności rolniczej, zaś sam system ubezpieczenia rolniczego powinien być dobrowolny.  "Jeżeli rolnik ma ochotę i jest mu wygodniej i lepiej ubezpieczać się w ZUS, to powinien mieć taką możliwość" – powiedział Zagórski.

Autorzy propozycji reformy mówili, że rolników należy podzielić na trzy grupy.  Do pierwszej należeliby ci, którzy potrzebują wsparcia, bo otrzymują niskie przychody; składka rolników w drugiej grupie rosłaby liniowo, w zależności od ich przychodów lub dochodów; w trzeciej grupie znaleźliby się rolnicy-przedsiębiorcy, którzy nie wymagają wsparcia i byliby ubezpieczeni jak osoby fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą.

Podczas debaty ekonomiści zgodnie stwierdzili, że KRUS jest formą wsparcia socjalnego na wsi, ale bardzo nieprecyzyjną. Wiceprezes KRUS Daniel Zahorenko przyznał, że zmiany w KRUS są niezbędne.

Słowa kluczowe: KRUS, ubezpieczenie, reforma KRUS
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem
PODOBNE