Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Bój o dopłaty bezpośrednie

2011-01-07 00:00
To będzie największe tegoroczne wyzwanie dla ministerstwa rolnictwa. Negocjacje nad przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Polska od dłuższego czasu montuje koalicję państw, które popierają nasze postulaty. Ale łatwo nie będzie. Linia podziałów w Unii Europejskiej jest bardzo głęboka. Pierwsze rozstrzygnięcie już w połowie roku. – informuje Witold Katner z Redakcji Rolnej TVP.pl

Długo oczekiwany komunikat Komisji Europejskiej na temat wizji przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku pojawił się w listopadzie. I chyba rozczarował. Więcej po nim pytań niż odpowiedzi.

prof. Andrzej Kowalski – IERG? „Jest bardzo ogólnikowy, zawiera bardzo wiele, ważnych postulatów i na pierwszy rzut oka wiele jest zbieżnych z stanowiskiem polskim, ale wiele z nich jest niedopracowanych”.

Marek Zagórski – Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej „Diabeł tkwi w szczegółach, a tych w tym dokumencie nie ma w ogóle. Musimy na nie poczeka? ale i cały czas lobować, że tak samo rozumiemy pojęcie „sprawiedliwe” płatności”.

Bo to właśnie o dopłaty bezpośrednie będzie toczyć się największy bój. My chcemy, aby były one sprawiedliwe, czyli równe. Kraje starej Unii zupełnie inaczej definiują pojęcie sprawiedliwości. Ich zdaniem różnice w wysokości dopłat muszą zostać, bo we Wspólnocie są różne koszty produkcji.

Władysław Serafin – prezes Kółek Rolniczych „Na pewno nie będziemy mieli takiego efektu, o jakim marzymy, czy wszyscy równe dopłaty”.

Co nie znaczy, że nie trzeba walczyć. Zwłaszcza, że już mamy pierwsze sukcesy. Tzw. historyczne dopłaty bezpośrednie raczej na pewno odejdą do historii. Jest także szansa, że zgodnie z polskim postulatem Unia Europejska wprowadzi dopłaty zależne od wielkości gospodarstwa. Taki pomysł popiera coraz więcej państw.

Marek Sawicki –minister rolnictwa „Te państwa zdecydowanie opowiadają się za tym, by podstawą do naliczania pierwszego komponentu płatnościowego była powierzchnia użytków rolnych, a więc to rozwiązanie, które proponowała Polska”.

Propozycja Komisji Europejskiej zakłada, że oprócz dopłaty podstawowej rolnik będzie mógł liczyć na dodatkowe wsparcie na przykład za gospodarowanie na niekorzystnych terenach lub tzw. zieloną dotację za spełnianie norm środowiskowych.

Źródło: ww6.tvp.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem