Oszczedzaj czas i pieniadze- wszystkie informacje o cenach owoców i warzyw w abonamencie Fresh-market.pl

Kup teraz abonament!

Czas na szparagi

2011-05-15 00:00

Wyróżniamy następujące rodzaje szparagów jadalnych: białe, zielone, fioletowe i fioletowo-zielone. Szparagi białe są bardziej łykowate od zielonych dlatego dobrze jest je obrać przed gotowaniem, zielone są najdelikatniejsze, za to fioletowe mają bardziej intensywny smak i zapach, są też bardziej słodkie.

Świeże szparagi po zbiorze powinny być natychmiast schłodzone do 0-2 st. C. Wartość handlową zachowują wtedy przez 2-3 tygodnie w wilgotności względnej 95-100%. Nie produkują etylenu, są na niego średnio wrażliwe. Podczas magazynowania, jeśli to możliwe, należy wstawić je do wody (warstwa wody 2,5 cm), oraz przykryć. Chroni to szparagi przed wysychaniem. W wysokiej temperaturze szparagi wysychają, szybko drewnieją, a u białych poniżej główki pojawia się czerwone zabarwienie. Bez schłodzenia utrzymują świeżość tylko przez jedną dobę i w tym czasie powinny zostać sprzedane.

Szparagi pod względem wymagań jakości handlowej podlegają pod unijną normę ogólną. Muszą być całe, zdrowe, czyste, bez szkodników, jędrne.

Jeśli deklarowana jest klasa jakości to muszą spełnić wymagania normy EKG/ONZ. Treść normy w języku polskim na stronie www.freshquality.pl. Według tej normy cięcie podstawy wypustek powinno być wykonane możliwie czysto.

Szparagi nie mogą być puste, popękane, łuszczące się i połamane. Niewielkie pęknięcia, które mogą ujawnić się po zbiorze są dopuszczalne pod warunkiem, że nie przekraczają limitów podanych w tolerancji.

Szparagi w klasie I powinny być dobrej jakości i prawidłowo wykształcone. Mogą być lekko zakrzywione. Mając na uwadze grupę, do której należą szparagi ich główki powinny być zwarte. Dopuszczalne są niewielkie ślady ordzawienia na wypustkach, które dają się łatwo usunąć przy zwykłym obieraniu przez konsumenta. W grupie szparagów „białych” główki i wypustki powinny być białe; dopuszcza się jedynie bardzo niewielkie ich zaróżowienie. Szparagi zielone powinny być zielone na 80% długości. W grupie szparagów „białych” nie dopuszcza się zdrewnienia. Dla innych grup, dopuszcza się ślady zdrewnienia w dolnej części wypustek, pod warunkiem, że można je łatwo usunąć przy zwykłym obieraniu przez konsumenta. Cięcie podstawy wypustek powinno być wykonane możliwie najbardziej pod kątem prostym.

Krystyna Szymańska
www.freshquality.pl


 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem