Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Dlaczego GLOBALGAP (EUREPGAP)?

2008-05-16 00:00

W erze handlu globalnego, potrzebne są dowody na bezpieczeństwo żywności oferowanej do sprzedaży. Za jakość odpowiedzialne są wszystkie ogniwa w łańcuchu od producenta do konsumenta.

Handel nie wytwarza żywności, ale wszystkie problemy jakościowe trafiają właśnie do sklepów i to na detaliście spoczywa obowiązek rozwiązania tych problemów. Dlatego organizacje handlowe, szczególnie duże sieci opracowują własne zestawy wymagań dla producentów żywności. Są to dobrowolne standardy handlowe, podlegające zewnętrznej certyfikacji, które w pełni uwzględniają przepisy prawa żywnościowego.

Najbardziej popularne standardy to:

  • GLOBALGAP (EUREPGAP) – wymagania dla producentów rolnych
  • IFS oraz BRC – wymagania dla zakładów przetwarzających oraz pakujących żywność.

    GLOBALGAP (EUREPGAP) jest to dobrowolna norma handlowa przeznaczona dla producentów rolnych, zajmujących się zarówno produkcją roślinną jak i zwierzęcą. Norma została opracowana przez EUREP (Euro-Retailer-Produce-Working-Group) - zrzeszenie największych detalistów żywności m.in. Metro Group, Tesco, Albert Heijn, McDonalds. Obecnie norma ma już zasięg światowy, co potwierdzono zmieniając we wrześniu 2007 r. jej nazwę z EUREPGAP na GLOBALGAP.

    Wymagania normy oparte są na europejskim i krajowym prawie dotyczącym bezpieczeństwa żywności (GHP, GMP, HACCP) i jej pełnej identyfikowalności ; ochrony środowiska; zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony pracowników (BHP) oraz dobrostanu zwierząt.

    W ciągu 10 lat funkcjonowania standard podlegał kilku modyfikacjom; obecnie obowiązuje trzecia wersja, którą podzielono na 3 zasadnicze standardy:

    1. Zintegrowane Zapewnienie Bezpieczeństwa i Jakości w Gospodarstwie
    (IFA – Integrated Farm Assurance) wer. 3.0 (obowiązuje od marca 2007), obejmujący:
  • Ogólne wymagania dla każdego gospodarstwa występującego o certyfikację
  • Wymagania podstawowe dla roślin uprawnych (w tym szczegółowe m. in. dla owoców i warzyw; roślin zbieranych mechanicznie takich jak zboża, kukurydza, buraki cukrowe; kwiatów i roślin ozdobnych)
  • Wymagania podstawowe dla hodowców zwierząt (w tym szczegółowe dla bydła rogatego i owiec; bydła mlecznego; trzody chlewnej; drobiu oraz transportu zwierząt)
  • Wymagania podstawowe dla hodowców ryb i innych organizmów wodnych (w tym szczegółowe dla łososia i pstrąga, pangi, krewetek, tilapii)

    2. Materiał Rozmnożeniowy (PM – Propagational Material) wer. 2.0 (obowiązuje od marca 2008)
    3. Producenci Pasz (Feed Producers) ver. 1.0 (obowiązuje od grudnia 2005)

    Jak wynika z nowej struktury, głównym celem standardu jest zapewnienie bezpieczeństwa i jakości produktów żywnościowych w całej produkcji pierwotnej, począwszy już od uprawy bezpiecznego i zdrowego materiału rozmnożeniowego oraz bezpiecznej paszy dla zwierząt hodowlanych.

    Wszystkie dokumenty normatywne GLOBALGAP (EUREPGAP) do niezależnej międzynarodowej oceny są opublikowane na stronie internetowej www.globalgap.org.  Od stycznia 2008 r. można tam znaleźć również polską wersję dokumentów normatywnych, jak na razie do certyfikacji owoców, warzyw, ziemniaków i grzybów zgodnie z IFA wer. 3.0.

    Źródło: www.centrumhaccp.pl/GLOBALGAP


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem