Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Fasolka z Kenii wejdzie na polski rynek?

2008-07-01 00:00

Co raz więcej produktów rolno-spożywczych trafia z Afryki na europejskie stoły. Jednak duże koszty transportu lotniczego powodują, że nie każdy towar można wyeksportować w postaci świeżej.

Dlatego firmy inwestują w budowę linii pozwalających na przetwórstwo świeżych warzyw, a następnie na transport drogą morską produktów, które nie ulegną łatwo zepsuciu. Takimi motywami kierowała się kenijska firma Afrigarnics, gdy rozpoczęła produkcję fasolki szparagowej w zalewie. Dzięki dokładnemu przygotowaniu i pasteryzacji produkt uzyskuje 3 letnią przydatność do spożycia, a fasolka w słoikach trafia na rynki zbytu na pokładzie statków.

Niskie koszty siły roboczej pozwalają na wykorzystanie dużej liczby wykwalifikowanych pracowników, którzy ręcznie przebiorą strąki odrzucając zniekształcone, przerośnięte, lub zbyt małe, a następnie odetną końcówki z każdego strąka. Wysoka jakość produktu finalnego jest bardzo przestrzegana. Dlatego do słojów nie trafiają strąki uszkodzone: nakłute czy zadrapane. Przebrana fasolka jest moczona w wodzie, myta i płukana. Czyste strąki trafiają za pomocą pasa transmisyjnego do sekcji gdzie następuje blanszowanie. Dzięki temu procesowi zachowują naturalny kolor i zostają odpowiednio zmiękczone. Po blanszowaniu są chłodzone pod zimną bieżącą wodą a następnie wkładane pionowo do słoi, dokładnie ważone i automatycznie zalewane gorącym roztworem soli, który nie tylko zapewnia odpowiedni smak fasolce, lecz także zabezpiecza przed psuciem. Słoje są zakręcane i nim trafią do autoklawu testowana jest ich szczelność. Po sterylizacji gotowy produkt jest etykietowany zgodnie z zamówieniem klienta i wysyłany do niego.

Thomas Mbugua – Dyrektor Afrigarnics Limited
thomas|afrigarnics.com| |thomas|afrigarnics.com

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem