Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Grupy producentów pod kuratelą

2008-02-05 00:00
Od 2 listopada 2007 r. Krajowa Rada Spółdzielcza realizuje kolejny projekt promujący tworzenie grup producentów rolnych zatytułowany „PROW 2007-2013 - Promocja tworzenia Grup Producentów Rolnych II”.

Działania projektu będą realizowane do 31 maja 2008 r. na terenie całej Polski. Wykładowcami i ekspertami zatrudnionymi w projekcie są osoby o dużym doświadczeniu we wdrażaniu ustawy o grupach producentów rolnych, dobrze znające problematykę spółdzielczości rolniczej.

W pierwszej kolejności przebudowana i uaktualniona została zakładka o grupach producentów rolnych na stronie internetowej KRS: www.krs.com.pl, która jest na bieżąco uzupełniana.
Od listopada rozpoczęto prowadzenie stałego punktu konsultacyjnego dla grup producentów rolnych, który będzie funkcjonował przez okres realizacji projektu. Punkt jest czynny w godzinach 7.30-15.30 i udziela porad osobiście oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej, faksu i telefonów. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się pod następującymi adresami i telefonami: Krajowa Rada Spółdzielcza, ul. Jasna 1, 00-013 Warszawa, pok. 200 (II p.) tel/fax: (022) 596 45 13, (022) 827 41 74, 0 600 05 99 25, e-mail: s.wasielewska|gmail.com| |s.wasielewska|gmail.comploskir|krs.com.pl| |ploskir|krs.com.pl

W końcu stycznia ukazało się w nakładzie 6 tys. egzemplarzy zaktualizowane II wydanie poradnika pt. „Organizacja i funkcjonowanie grup producentów rolnych”, który jest dostępny w siedzibie KRS.
Od połowy stycznia realizowane są jednodniowe spotkania powiatowo-branżowe dla osób zainteresowanych utworzeniem grup. Mają one charakter wykładów i konsultacji dla 20-30-osobowych grup producentów i przedstawicieli spółdzielni. Partnerami w organizacji tych spotkań są spółdzielnie, lokalne związki spółdzielcze, Izby Rolnicze, związki branżowe, starostwa powiatowe i inni.

Ważnym działaniem projektu jest pomoc doradcza dla organizujących się grup i grup nieformalnych. W jej ramach eksperci przygotowują zgłaszającym się grupom niezbędne dokumenty i pomagają przebrnąć przez wszystkie zawiłości organizowania się – od inicjatywy do uzyskania decyzji marszałka województwa o wpisie do rejestru grup.

W maju planowane jest przeprowadzenie dwóch sześciodniowych szkoleń dla doradców grup producentów rolnych. Pozwoli to powiększyć szczupłą dzisiaj grupę doradców mogących profesjonalnie pomóc organizującym się producentom.

Ostatnim etapem realizacji projektu będzie zorganizowanie i przeprowadzenie dwudniowej konferencji podsumowującej realizację projektu oraz przygotowanie i przedstawienie perspektywy rozwoju grup producentów rolnych. Będzie to również okazja do spotkań grup producentów działających w poszczególnych branżach.

Projekt jest kolejnym ważnym krokiem w kierunku promocji organizowania się producentów oraz możliwością skorzystania z pomocy najlepszych w kraju ekspertów przy organizowaniu i formalizacji grupy.

Źródło: fresh-market.pl, na podstawie Zdzisława Gumkowskiego Dyrektora Biura Krajowej Rad Spółdzielczej
Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem