Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Integrowana produkcja roślin: nowe przepisy

2008-02-01 00:00

Jak informuje Departament Hodowli i Odnowy Roślin MR i RW w bieżącym roku planowane jest podjęcie prac legislacyjnych nad nowelizacją ustawy z 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, z późn. zm.), w tym w zakresie przepisów związanych z integrowaną produkcją.

W trakcie prac poddana zostanie analizie propozycja przedłużenia okresu ważności zaświadczenia o ukończeniu szkolenia dla producentów z zakresu integrowanej produkcji lub opracowania odrębnego programu szkoleń uzupełniających dla producentów kontynuujących uczestnictwo w systemie integrowanej produkcji.

Jak podkreśla Małgorzata Surawska, Dyrektor Departamentu Hodowli i Odnowy Roślin MR i RW, ewentualna zmiana obowiązujących w tym zakresie przepisów nie może pociągać za sobą ograniczenia w dostępie do wiedzy merytorycznej, niezbędnej dla prawidłowego stosowania zasad integrowanej produkcji. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że integrowana produkcja stanowi dobrowolny system jakości żywności, a uczestnicy systemu obok korzyści marketingowych mogą uzyskać wsparcie finansowe w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Odnosząc się do propozycji Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, dotyczącej zastąpienia studiów podyplomowych dla osób prowadzących szkolenia w zakresie integrowanej produkcji kursami, MR i RW wyjaśnia, że zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 26 lipca 2004 r. w sprawie integrowanej produkcji (Dz. U. Nr 178, poz. 1834, z późn. zm.) osoby prowadzące szkolenia w zakresie integrowanej produkcji dla producentów powinny ukończyć studia wyższe na kierunku rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo lub pokrewnym oraz zostać przeszkolone w zakresie integrowanej produkcji zgodnie z programami szkoleń określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Przepisy przywołanego rozporządzenia, określające w sposób szczegółowy program szkoleń dla wykładowców, wraz ze wskazaniem liczby godzin ich trwania, nie przesądzają jednak o formie, w jakiej szkolenia takie powinny być prowadzone.

Małgorzata Surawska rozwiała wiele wątpliwości narosłych wokół tematu. Wyjaśniła, że nie przewiduje się obecnie zmiany programu szkoleń dla wykładowców. Program tych szkoleń został przygotowany w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie przygotowanie merytoryczne wykładowców, którzy z kolei będą przekazywać swoją wiedzę rolnikom. Należy przy tym zauważyć, że według informacji z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa obecnie nie brakuje wykładowców.

Poinformowała, że w ramach osi 1 PROW przygotowywane są dwa działania, których beneficjentami będą mogli być producenci stosujący integrowana produkcję. Pierwsze z nich - „Uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności” – zakłada refundację kosztów poniesionych przez producentów rolnych, które wynikają z uczestnictwa w systemie jakości żywności. Maksymalna wysokość wsparcia, w przypadku integrowanej produkcji, wynosi 2750 zł rocznie przez pięć lat, przy czym wysokość wsparcia za dany rok oblicza się na podstawie udokumentowanych kosztów poniesionych w związku z kontrolą, po przeprowadzeniu której wydaje się certyfikaty IP, kosztów składek na rzecz grupy producentów, która realizowała na rzecz członków zadania określone w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 lub 3 ustawy o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, z późn. zm.) oraz kosztów zakupu publikacji poświęconych prowadzeniu upraw zgodnie z zasadami integrowanej produkcji. Dodatkowo, jeżeli w danym roku producent nie poniósł kosztów związanych z kontrolą, wówczas maksymalna wysokość wsparcia wynosi 750 zł. W ramach działania „Działania informacyjne i promocyjne” planuje się również wspieranie grup producentów realizujących projekty z zakresu informacji i promocji produktów uczestniczących w systemach jakości żywności, w tym integrowanej produkcji. Pomoc będzie polegała na refundacji 70 proc. kosztów kwalifikowanych faktycznie poniesionych na zaakceptowane działania. Ponadto producent wytwarzający produkty integrowanej produkcji może ubiegać się dodatkowo o wsparcie z tytułu udziału w programie rolnośrodowiskowym w ramach osi 2 PROW 2007-2013. Spośród 9 pakietów znajdujących się w tym programie występują również takie, w których płatność przysługuje do powierzchni uprawy i ich wymagania nie stoją w sprzeczności z zasadami produkcji integrowanej, np. ekstensywne trwałe użytki zielone, ochrona gleb i wód, czy też strefy buforowe.

Źródeł: fresh-market.pl na podstawie WOP i PPR

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem