Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Jak ugryźć miliard?

2010-08-12 00:00

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna dziś czwarty i prawdopodobnie już przedostatni nabór wniosków o dofinansowanie projektów zwiększających wartość dodaną produkcji rolnej i leśnej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-13. Do wzięcia są aż 244 mln EUR. Ugryźć je niestety bardzo trudno. Wskazujemy, jak uniknąć błędów. - informuje Puls Biznesu

Większość zainteresowanych wsparciem firm rolno-spożywczych musi się jednak uzbroić wcierpliwość. W pierwszej kolejności, od 12 sierpnia do 8 września, wnioski będą mogły bowiem składać tylko grupy producentów rolnych, organizacje producentów owoców i warzyw oraz utworzone przez te podmioty spółki czy też spółdzielnie.

Dopiero od 9 września, do wyczerpania dostępnej puli pieniędzy, wnioski o dofinansowanie inwestycji w poprawę konkurencyjności i modernizację będą mogły składać inne przedsiębiorstwa z branży rolno-spożywczej.

ARiMR spodziewa się szturmu zainteresowanych, podobnie jak w poprzednich latach. Nic dziwnego, bo w pomocowej puli ma być w tym rozdaniu aż 244 mln EUR (prawie1 mld zł). Doświadczenia z lat poprzednich wskazują jednak, że spora część zainteresowanych może odejść z kwitkiem. — W sumie przeprowadziliśmy do tej pory trzy nabory wniosków o dofinansowanie (w 2008 i 2009 r.). W rezultacie, wpłynęło do nas 1625 wniosków, z czego zdecydowanawiększość (1450) została już rozpatrzona. Najwięcej aplikacji złożyły firmy z branży mięsnej, mleczarskiej oraz owocowo-warzywnej. Niestety, z powodu różnych błędów i uchybień musieliśmy odrzucić około 35 proc. wniosków (niemal 600) — mówi Agnieszka Szwech, zastępca dyrektora Departamentu Oceny Projektów Inwestycyjnych ARiMR. Według niej, najczęstsze przyczyny negatywnej oceny wniosków to ubieganie się o dofinansowanie działalności niepodlegającej wsparciu, np. produkcji wyrobów cukierniczych, makaronów czy musztard. Tymczasem o wsparcie mogą się ubiegać wyłącznie producenci towarów wymienionych w załączniku nr 1 do traktatu wspólnot europejskich, a więc m.in. producenci mięsa i podrobów, produktów mleczarskich, tłuszczy i olejów, przetworów mięsnych czy przetworów z owoców i warzyw.

—Innym czynnikiem dyskwalifikującym wiele podmiotów jest słaba kondycja finansowa. Wykluczamy ze wsparcia firmy, które są nadmiernie zadłużone, nierentowne czy utraciły płynność finansową. Często podmioty ubiegające się o wsparcie inwestycji nie mają też wymaganych pozwoleń budowlanych — przestrzega Agnieszka Szwech. 

Potencjalni beneficjenci muszą też wiedzieć, że w ciągu 5 lat od otrzymania wsparcia z PROW muszą kontynuować działalność określoną we wniosku o dofinansowanie. Nie mogą więc sprzedać maszyn czy zaprzestać działalności. Jeśli w wyniku kontroli stwierdzone zostaną nieprawidłowości w realizacji umowy, ARiMR przystępuje do windykacji przekazanych pieniędzy wraz z odsetkami.

Mimo wszystko chętnych do korzystania z PROW nie brakuje. Jednym z weteranów jest Hortino ZPOW Leżajsk. —Korzystaliśmy z różnych unijnych funduszy i programów pomocowych, dzięki czemu uzyskaliśmy już na modernizację firmy wsparcie o łącznej wartości wielu milionów złotych. Złożyliśmy też w latach 2008—09 dwa wnioski o wsparcie z PROW. Jeden z nich już został zaakceptowany — zachęca Krystian Błoński, p.o. głównego księgowego w leżajskiej firmie.

Źródło: za Puls Biznesu

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem