Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Jakość handlowa owoców i warzyw w III kw. 2011 r.

2012-02-21 09:30
Źródło: fresh-market.pl za IJHAR-S (ik)

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw, głównie: jabłek, gruszek, brzoskwiń, nektaryn, sałaty, śliwek, wiśni, czereśni, malin, borówek, kapusty, cebuli, marchwi i buraków, na zgodność z wymaganiami określonymi w normach handlowych UE oraz pozostałymi przepisami dotyczącymi jakości tych produktów, w tym wymaganiami dotyczącymi dokumentacji towarzyszącej. Kontrolę przeprowadzono na terenie wszystkich województw, w 165 podmiotach gospodarczych, w tym: 88 sklepach detalicznych, 41 sklepach wielkopowierzchniowych (hipermarkety i supermarkety), 19 hurtowniach i 17 podmiotach na giełdach i targowiskach

W toku kontroli zwracano szczególną uwagę nie tylko na podstawowe wymagania jakościowe oferowanych do sprzedaży produktów, lecz także na ich oznakowanie. Inspektorzy sprawdzali ponadto czy handlowcy posiadają dokumenty towarzyszące partiom i czy informacje zawarte w dokumentacji zgadzają się z informacjami na opakowaniu produktu oraz podawanymi na tabliczkach przy produkcie. Szczególny nacisk kładziono na sprawdzenie informacji o kraju pochodzenia danej partii owoców lub warzyw, a także czy detalista umieścił pozostałe wymagane informacje, np. o nazwie odmiany w przypadku jabłek i gruszek, bądź klasę jakości w przypadku owoców i warzyw objętych normami szczegółowymi.

W toku przeprowadzonej kontroli ujawniono liczne nieprawidłowości, które dotyczyły przede wszystkim znakowania owoców i warzyw. Niezgodnie z wymaganiami określonymi w normach handlowych oznakowano aż 29 proc. objętych kontrolą partii. Partie kwestionowano najczęściej ze względu na brak informacji o kraju pochodzenia oraz brak informacji o klasie jakości produktu - w przypadku produktów objętych normami szczegółowymi. Kwestionowano je także ze względu na całkowity brak znakowania. Pozostałych wyróżników jakości handlowej nie spełniało 4 proc. skontrolowanych partii. Kwestionowano głównie niespełnienie wymagań minimalnych, wymagań deklarowanej klasy jakości oraz prezentacji. Stwierdzony procent nieprawidłowości był taki sam jak w przypadku kontroli prowadzonej w I kwartale 2011 r. Nieprawidłowości w zakresie dokumentacji towarzyszącej stwierdzono w 32 proc. kontrolowanych podmiotów, co wskazuje na poprawę sytuacji względem I kwartału 2011 r., gdy ponad połowa kontrolowanych podmiotów dysponowała dokumentami, w których nie umieszczono podstawowych wymaganych prawem informacji.

Porównując wyniki kontroli prowadzonych w I i III kwartale 2011 r. można stwierdzić, że jakość handlowa owoców i warzyw kontrolowanych w drugiej połowie roku była na dużo niższym poziomie. Wzrost liczby nieprawidłowości związany jest przede wszystkim z kwestionowaniem partii niewłaściwie oznakowanych. Nieprawidłowości w zakresie znakowania stwierdzone podczas kontroli prowadzonych w I kwartale 2011 r. wynosiły 16 proc. partii zaś nieprawidłowości w III kwartale 2011 r. 29 proc. partii.

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem