Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Jakość handlowa papryki

2011-04-13 00:00

Papryka jest warzywem dostępnym przez cały rok. Jej jakość handlową reguluje norma szczegółowa opublikowana w rozporządzeniu UE nr 1221/2008. Obowiązuje ona tylko dla papryki słodkiej.

Według wymagań minimalnych, papryka musi być czysta. Częstym problemem jakościowym papryki są zabrudzenia środkami ochrony roślin. W okolicy kielicha może rozwinąć się grzyb wydzielający lepką ciecz, do której przyklejają się zabrudzenia. Są to wady dyskwalifikujące. Papryka gruntowa czasami jest zakurzona, co nie jest poważnym problemem.

Inną poważną wadą są odgniecenia i niewielkie uszkodzenia skóry. Papryka z takimi wadami bardzo szybko się psuje, są to wady rozwijające się. Szczególnie dokładnie trzeba przeglądać paprykę przed wysłaniem do odbiorcy, gdyż te wady skracają trwałość handlową papryki.

W papryce ważnym elementem jest szypułka. Chociaż jej nie jemy, norma reguluje jej wygląd. W klasie I szypułka może być na „kolanko”, może być przycięta lub lekko uszkodzona, bez uszkodzeń nasady kielicha. W klasie II szypułka może być uszkodzona, lub ucięta. W przypadku papryki polskiego pochodzenia, częstym błędem jest ucinanie szypułki, co z góry skazuje paprykę na spełnienie wymagań tylko klasy II.

W normie określony jest sposób sortowania papryki. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na obowiązek sortowania papryki w klasie I co 20mm. Brak wysortowania papryki powoduje zakwalifikowanie towaru do klasy II.

Artykuł ze zdjęciami w formacie pdf

Krystyna Szymańska
www.freshquality.pl

Jak interpretować normy? Jak kontrolować świeże owoce i warzywa? Jak zostać rzeczoznawcą? Zapraszam na szkolenie, które odbędzie się 7-8 czerwca 2011 roku na rynku hurtowym w Broniszach.
Szczegóły na stronie www.freshquality.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem