Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Jakość jabłek w lutym

2009-02-16 00:00

Ostra konkurencja w handlu jabłkiem powoduje wzrost wymagań odbiorców co do jakości towaru. Wymagają oni, aby dostarczany towaru był wręcz idealny, w klasie ekstra, ale za cenę klasy drugiej.

Powoduje to, że producenci owszem oferują jabłka po niskich cenach, natomiast są to jeszcze często jabłka ze zwykłej przechowalni, z którymi mogą być problemy jakościowe.

Jak sprawdzić jabłka pod względem jakości, aby ustrzec się przed reklamacjami?

1. Należy sprawdzić jędrność, czyli kondycję jabłek. Jabłka odmian twardych, np. Idared, które mają twardość poniżej 4,5 kg/cm² nadają się praktycznie tylko do natychmiastowej konsumpcji, czyli muszą być szybko sprzedane w sklepie.

2. Sprawdzamy czy na części wybarwionej Idareda występuje plamistość Jonatana. Brązowe plamy na skórze po okresie przechowywania występują, gdy zbiór jabłek był zbyt późny i nie zostały one odpowiednio schłodzone (zwykła przechowalnia). Takie jabłka z pewnością nie będą się podobały klientowi.

3. Sprawdzamy obecność gorzkiej plamistości - choroby fizjologicznej, która praktycznie dyskwalifikuje jabłka do handlu, a w tym sezonie dość często występuje.

4. Jeśli przechowywano jabłka z krótkopędem, należy sprawdzić czy nie rozwinęła się na nich pleśń. Jest to szczególnie niebezpieczne, jeśli wysyłamy jabłka na eksport lub pakujemy w torby foliowe.

5. Czasami, po kilku dniach od wyjęcia z KA, na jabłkach mogą pojawić się oczka gnilne. Aby ocenić czy występuje ta wada należy kilka sztuk jabłek po wyjęciu z chłodni przetrzymać w pokojowej temperaturze.

6. Jabłka należy przekroić, aby sprawdzić występowanie wad wewnętrznych takich jak: szklistość, zgnilizna miąższu wokół komór nasiennych, rozpad spowodowany dojrzewaniem.

7. W trakcie przechowywania, na skórce może rozwinąć się parch wtórny tzw. przechowalniczy. Jest niebezpieczny bo obniża wartość handlową jabłek, które szybciej więdną i są narażone na atak innych chorób grzybowych.

Krystyna Szymańska - Inspektor KJOW

www.kjow.pl

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem