Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Konferencja w sprawie eksportu do Rosji

2009-06-21 00:00

W dniu 17 czerwca 2009 r. w Ministerstwie Rolnictwa odbyła się konferencja pod tytułem „Utrzymanie rynku owoców i warzyw w Federacji Rosyjskiej – wyzwania dla producentów, eksporterów i służb kontrolnych”.

Jednym z istotniejszych tematów poruszanym na konferencji były kwestie związane z certyfikatami bezpieczeństwa dla eksportowanych produktów. Na dzień dzisiejszy chcąc eksportować jabłka i kapustę pekińską do Federacji Rosyjskiej należy wraz z innymi dokumentami załączyć oryginał certyfikatu bezpieczeństwa i protokół z badań na pozostałości pestycydów, azotanów i azotynów wydany przez wyznaczone laboratoria. W praktyce oznacza to wykonywanie badań do każdej wysyłki. Takie badania kosztują od ok. 380 zł do 800 zł. Oprócz kwestii finansowej dużym problemem jest też czas oczekiwania na wyniki badań.

Na konferencji przedstawiono propozycję, aby badania były wykonywane dla jednorodnej partii towaru znajdującego się na polu, w sadzie lub w magazynie, np. 150 ton. Próby pobierane będą przez pracowników stacji chemiczno-rolniczych, którzy w protokole pobrania prób stwierdzą z jakiej partii towaru zostały one pobrane, oraz w ilu transportach towar zostanie wysłany do FR. Zabezpieczone próby wraz z oświadczeniem producenta o zastosowanych środkach ochrony roślin przesyłane będą do laboratorium, w którym wykonywane zostaną badania na zgodność z wymogami FR. Wyniki badań i certyfikat bezpieczeństwa zostanie wydany w tylu egzemplarzach ile wysyłek zaplanowano. Procedura taka pozwoliłaby na usprawnienie eksportu.

Wśród omawianych tematów poruszono też kwestię odpowiedzialności za jakość i bezpieczeństwo żywności eksportowanej do Federacji Rosyjskiej. W świetle prawa odpowiedzialność taką ponosi eksporter.

W związku z tym każdy eksporter powinien:

  • prowadzić rejestr, w którym identyfikuje dostawcę i odbiorcę danej wysyłki,
  • wdrożyć system identyfikacji pochodzenia towaru.

    W czasie spotkania zadeklarowano przedstawienie stronie rosyjskiej propozycji alternatywnej dla certyfikatu bezpieczeństwa oraz dalsze negocjacje w tej sprawie.

Wszystkie prezentacje przedstawione na konferencji zostaną zamieszczone na stronie www.piorin.gov.pl  


Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem