Kontaktujemy się w sprawie cen z kilkuset skupami w całej Polsce. Korzystaj z naszych informacji.

Kup teraz abonament!

Lasy i pola chronią przed CO2

2010-05-05 00:00
Wycinanie lasów, tworzenie wielkich gospodarstw rolnych, wysiewanie roślin modyfikowanych genetycznie, stosowanie pestycydów - wszystko to przyczynia się do wzrostu emisji dwutlenku węgla, bo dochodzi do degradacji gleby - ostrzegali uczestnicy międzynarodowej konferencji w Tucznie (woj. zachodniopomorskie) poświęconej ochronie architektury krajobrazu. Dzięki lasom i rolnictwu można skutecznie walczyć z emisją CO2. – informuje Nasz Dziennik.

W Tucznie odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja i Warsztaty Architektury Krajobrazu i Gospodarki Przestrzennej tym razem poświęcona rozwojowi gospodarczemu terenów wiejskich i ochronie bioróżnorodności na wsi. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 osób z pięciu państw. Jak podkreślił prof. Jan Szyszko, minister środowiska w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, tegoroczne obrady skupiły się na problemach masowego zanikania gatunków roślin i zwierząt oraz koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze.

Choć politycy i różni działacze ekologiczni na całym świecie nie szczędzą wysiłków, aby wdrażać kolejne programy ograniczania emisji CO2 oparte na dwóch konwencjach klimatycznych, to jednak następuje lawinowy zanik gatunków, a także wciąż wzrasta koncentracja dwutlenku węgla w atmosferze. Przepisy te w znacznym stopniu dotyczą również terenów wiejskich. - W wyniku złego gospodarowania tymi terenami, poprzez wylesianie, wprowadzanie dużych obszarowo areałów produkcji rolnej, organizmów modyfikowanych genetycznie oraz pestycydów i środków ochrony roślin, giną gatunki roślin i zwierząt i wpływa to na wzrost emisji CO2 - zaznaczył prof. Szyszko. Jego zdaniem, to skutek degradacji gleby.

Kolejny problem wynikający z takiej polityki to spadająca liczba miejsc pracy na terenach wiejskich. Wiele osób opuszcza swoje domostwa, zasilając w miastach tylko rzesze bezrobotnych. I dlatego tak ważna jest zmiana podejścia do problemu zarządzania przestrzenią na wsi. - Poprzez gospodarowanie przestrzenią można odtwarzać środowisko przyrodnicze. Dzięki uprawie, odpowiedniemu rozmieszczeniu lasów i pól można zwiększać pochłanianie CO2, chronić bioróżnorodność i tworzyć miejsca pracy - uważa prof. Szyszko.

W tej chwili odbywa się handel emisjami CO2, a każda tona tego gazu wprowadzona do atmosfery kosztuje. Dlatego proponuje się m.in. drogą technologię wychwytywania CO2, aby można było potem koncentrować gaz w pokładach biologicznych. Jednak ten sam efekt - jak zauważyli uczestnicy konferencji - można osiągnąć poprzez zmniejszenie emisji CO2 w wyniku odpowiedniego gospodarowania przestrzenią, a więc m.in. poprzez zalesianie i regenerację gleb.

Źródło: za Nasz Dziennik

Zapraszamy do dyskusji na forum fresh-market.pl

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem