Jak się obudzisz, już wiesz — świeże ceny owoców i warzyw na dziś, u nas.

Kup teraz abonament!

Metody regulowania intensywności wzrostu i owocowania jabłoni - Regalis 10 WG ®

2010-06-01 00:00

Christof Floerchinger 
BASF Niemcy 
 

W nowoczesnym sadownictwie stosuje się obecnie różne metody regulowania intensyw­ności wzrostu drzew. Głównym celem tych działań jest utrzymanie właściwej proporcji pomiędzy wzrostem wegetatywnym drzew a owocowaniem. Utrzymanie tej „fizjologicz­nej równowagi” jest gwarantem dobrego formowania się pąków kwiatowych, regularnego owocowania, a także uzyskania owoców o wysokich parametrach jakościowych.

Różne anomalia pogodowe, np. wiosenne przymrozki, gradobicie, niekorzystne wa­runki wzrostu (długotrwała susza), a także mała dostępność składników pokarmowych mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi pomiędzy siłą wzrostu drzew a owocowa­niem. Aby temu zapobiegać należy umiejętnie stosować wszystkie zabiegi agrotechniczne wpływające na siłę wzrostu jabłoni. Należą do nich:
•  cięcie i formowanie drzew,
•  odpowiednie nawożenie azotem,
•  cięcie korzeni (o ile istnieje taka konieczność),
•  zwalczanie chorób i szkodników,
•  regulowane liczby zawiązków na drzewie (przerzedzanie chemiczne i mecha­niczne).
 
Oprócz typowych zabiegów agrotechnicznych, sadownicy mają także do dyspozycji środki chemiczne, które osłabiają intensywność wzrostu pędów i przyspieszają proces tworzenia się pąków kwiatowych. Dobrym przykładem jest preparat Regalis 10 WG (zawiera proheksadion wapnia), który przede wszystkim działa jako retardant wzrostu, ale jednocześnie zwiększa także odporność roślin na infekcje grzybowe oraz szkodniki atakujące drzewa owocowe. Bardzo skutecznie ogranicza również występowanie zarazy ogniowej w sadach.
 
W sezonie wegetacyjnym 2009 przeprowadzono kilka doświadczeń, w których określano wpływ Regalisu na zawiązywanie owoców oraz plonowanie jabłoni. W dwóch doświad­czeniach przeprowadzonych w stacji doświadczalnej Bavendorf nad Jeziorem Bodeń­skim, Regalis stosowano dwukrotnie w dawce po 1,25 kg/ha. Pierwszy zabieg wykonano w pełni kwitnienia, natomiast drugi tuż przed ponownym wzrostem pędów. W pierwszym doświadczeniu – prowadzonym na 14-­letnich drzewach odmiany ‘Jonagold’, ‘Golden Delicious’ i ‘Rubinette’ – badano wpływ preparatu na liczbę owoców przypadających na drzewo. Pod wpływem tego bioregulatora u wszystkich badanych odmian stwierdzono zwiększenie liczby owoców w koronach drzew, które wahało się od 5,5 proc. dla odmiany ‘Golden Delicious’ do prawie 16 proc. w przypadku odmiany ‘Jonagold’ (rys. 1).
 
W kolejnym doświadczeniu prowadzonym na 9­letnich drzewach odmiany ‘Elstar’ i ‘Jonagold’ na podkładce M.9 oceniano wpływ proheksadionu wapnia na średni plon owoców w przeliczeniu na drzewo. W tym przypadku u obydwu badanych odmian od­notowano około 15 proc. wzrost plonu (rys. 2).
 
Ponadto przeprowadzono jeszcze kilka innych doświadczeń na większej powierzchni i w każdym z nich, niezależnie od dawki oraz terminu aplikacji Regalisu, stwierdzono znaczny wzrost plonu w porównaniu do kombinacji kontrolnych. 
 
Podsumowanie
We wszystkich badaniach przeprowadzonych w 2009 roku stwierdzono, że opryskiwa­nie jabłoni Regalisem 10 WG w okresie kwitnienia (od różowego pąka do końca kwit­nienia) znacząco zwiększało uzyskiwane plony. Zwyżka plonu (sięgająca nawet 27 proc.) istotnie poprawia ekonomiczny wynik produkcji. Poprzez regulację wzrostu drzew Re­galis istotnie ogranicza także koszty związane z cięciem zimowym. Wskutek osłabienia intensywności wzrostu pędów – co wpływa na architekturę koron drzew – Regalis sprzy­ja oszczędniejszemu i bardziej racjonalnemu wykorzystaniu środków stosowanych do zwalczania chorób i szkodników.

Do najważniejszych korzyści dla praktyki wynikających z opryskiwania jabłoni Re­galisem należy w podsumowaniu zaliczyć:
1.  Regulowanie intensywności wzrostu pędów, w wyniku czego:
     zimowe cięcie drzew jest słabsze,
­     cięcie letnie zwykle nie jest potrzebne, ­ograniczony jest nadmierny wzrost pędów po częściowej lub całkowitej utracie owoców, np. z powodu przymrozków wiosennych lub  gradobicia.
2.  Ułatwienie racjonalnej ochrony jabłoni przed chorobami i szkodnikami:
     bardziej otwarta korona drzew i mniejsza powierzchnia liści sprzyjają lepszej pe­netracji cieczy roboczej i jednocześnie pozwalają na bardziej efektywne wykorzy­stanie pestycydów oraz zmniejszenie ilości cieczy roboczej. Ponadto, drzewa szyb­ciej wysychają po opadach deszczu, co zmniejsza ryzyko infekcji grzybowych, wcześniejsze formowanie pąków zmniejsza ich podatność na infekcje grzybowe i atakowanie przez szkodniki, zmniejszenie podatności na zarazę ogniową, ­zmniejszenie podatności na parcha, mączniaka i inne choroby grzybowe, co wpi­suje się w możliwość ograniczenia stosowania fungicydów.
3.  Pozytywny wpływ na plon owoców i ich jakość:
     zwykle lepsze zawiązywanie owoców i większy plon, bardziej otwarta korona sprzyja lepszemu nasłonecznieniu wewnętrznych partii drzew, co zwłaszcza w przypadku starszych drzew może sprzyjać lepszemu wy­barwieniu jabłek, poprawa zdolności przechowalniczej jabłek.
 
BASF Polska Sp. z o.o.
Aleje Jerozolimskie 154
02-326 Warszawa
Tel.: (+48 22) 570 97 79
Tel. Kom.: (+48) 601 759 779
waldemar.bernat|basf.com| |waldemar.bernat|basf.com
www.basf.pl

Czytaj artykuł w formacie pdf

 

Dodaj komentarz
Możliwość komentowania dostępna tylko dla użytkowników z wykupionym abonamentem